| rosessunflowersandlillies a întrebat:

Salut, TPU.
Am o intrebare destul de stupida, insa chiar nu stiu ce sa fac si voiam sa va cer sfatul.
Sambata aceasta are loc olimpiada de fizica, faza judeteana (online se va tine, avand in vedere contextul actual) si nu sunt sigura daca ar fi mai bine sa merg sau sa nu merg. Eu imi doresc sa particip, iubind aceasta materie, insa ma sperie de moarte profesorul.
Ca sa intelegeti mai bine: eu sunt buna la materia asta si chiar imi place (am luat mai multe premii la concursuri nationale, unul din ele acum o saptamana si din moment ce am avut un punctaj bun cred ca profesorul se asteapta sa fac bine si sambata), insa ma intimideaza celalalt coleg care participa, fiind cu putin mai bun ca mine. (e drept, el invata din timp, nu il al 12-lea ceas, cum se spune) Lucrul de care imi este frica este reactia profesorului in cazul in care as lua un punctaj mic, mai ales ca anul trecut am dat-o in bara rau de tot. (nu din vina mea, insa am avut atac de panica si am lesinat in timpul concursului, asa ca punctajul a fost mic, profesorul crezand ca nu m-am pregatit). Sunt sigura ca al meu coleg sa va califica fara nici cea mai mica problema, insa ma gandesc ca daca nu o fac si eu profesorul se va supara. (este un om intelegator, insa are asteptari mari de la noi)
Asadar, ar trebui sa particip sau sa nu o fac? (din nou, stiu ca e penibila intrebarea, insa chiar nu as vrea sa il dezamagesc / supar pe profesor, plus ca imi este frica sa nu patesc ca anul trecut)

Răspuns Câştigător
| aDEeLAa a răspuns:

Eh... trebuie sa te gandesti sa faci ce iti place fara sa iti pese asa mult despre ce cred altii.S-ar supara oricum, si daca participi si daca nu. Crezi ca te ajuta cu ceva daca se bucura sau se supara? Fa ceea ce iti place fara sa te gandesti la ce le place altora. Incearca sa nu te mai stresezi din lucruri asa marunte. Nu iti aduce nici un beneficiu sa te compari cu altii. Nu conteaza daca x se califica sau nu. Trebuie sa fii ceva mai ingaduitor/ingaduitoare cu tine. Succes la olimpiada! happy

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa participi fiindca vei avea regrete mai tarziu ca nu ai avut curajul sa participi. Ca sa nu mai spun ce dezamagire teribila va avea profesorul de fizica si cat de jos te-ar putea trata si nota de acun inainte, pentru ca nu ai fost serioasa, sa mergi la olimpiada.
In ce priveste colegul care te intimideaza ar trebui sa pui problema diferit, ca nu-i nimic de intimidat aici, ci o simpla competitie, in care castiga cel rezolva tot.
In ce priveste pregatirea, mai ai 3 zile sa recapitulezi si daca ai invatat lectiile toate la timpul lor, acum este floare la ureche.
Succes!

| Zuzu1991 a răspuns:

NU participa
daca ai dubii e clar ca nu iti doresti cu adevarat, de asemenea e FOARTE CLAR ca ai o JIGODIE DE PROFESOR, CARE NU MERITA sa primeasca credit ca are olimpici

in locul tau chiar mi-as limita serios orice contact oarecare cu asa o JIGODIE de bully care ma tine in teroare, syktir cu ultimile spume X(

in plus, daca face vreo tampenie de gen sa iti mai faca mizerie inca odata, DOAR ODATA, te sfatuiesc sa dai telefon aici direct, chiar inainte de a vorbi cu parintii:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/
pentru ca molestarea de minori NU se refera numai la rapire si viol, se refera binemerci si la bully permanent, hartuire si teroare, am scris mai sus "syktir cu spume" la asa oameni, ei bine nu am scris degeaba

| rosessunflowersandlillies explică (pentru Zuzu1991):

Buna ziua, cred ca s-a inteles gresit. El este un profesor bun si un om de treaba, insa merge pe principiul : 'mergi la concurs ca sa iei un premiu', asa ca atunci cand punctajul este mai mic tinde sa nu mai fie atat de interesat / incurajator. Nu ne-a amenintat sau ceva de genul, insa e tipul care tine minte daca l-ai dezamagit si face destul de clare diferentele intre un om ce a facut bine in trecut si unul ce nu a facut-o. Fiind obiectiva, presupun ca sunt doar eu speriata de bombe. Voiam doar sa clarific faptul ca nu e deloc "o jigodie de bully", insa apreciez sincer 'grija'. Sa aveti o zi buna.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru rosessunflowersandlillies):

Da, ai aratat atat de multa frica de reactia prof-ului ca am dedus clar ca e bully

atunci poti sa iti bagi piciorul in principiul lui, si sa adopti, merg la concurs sa vad cat de tare sunt la materia aia, castig sau nu, ce conteaza, ca oricum de pierdut nu am ce sa pierd
eu asa as face, dar as si incerca sa fac totul cat mai binewinking

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Dacă participi la un concurs participi pentru tine.
Ai încredere in ceea ce stii. Nu te compara cu altii pentru ca te sabotezi singura. Gândindu-te ce punctaj ia colegul tu nu te poți concentra. Da tot ce ai mai bun și participa, e o experiența atat de frumoasa.
Nu te gândi ce spun ceilalți.
Eu in liceu am mers la doua olimpiade. Diriginta îmi spunea sa renunț la una dintre ele. Și m-am calificat tocmai la cea la care îmi spusese sa renunt. Deci nu ai de unde sa stii ce se va întâmpla. Participa ca sa nu rămâi cu regretul ca nu ai dat tot ce ai putut tu. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede ca pui prea mult suflet in olimpiada asta, ai prea mari emotii si nu le poti controla.
Respira adanc si rar ca sa te calmezi si vei trece cu nota maxima olimpiada.