| Losnams a întrebat:

Sunt in clasa a 9a si vreau ca din clasa a 10a sa ma transfer la alt liceu din acelasi oras tot pe acelasi profil. Oare se mai poate realiza transferul având în vedere amânarea cursurilor din cauza virusului corona? Sau nu are treaba?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferul se poate realiza la inceput de an scolar, dupa ce dai examenele de diferenta.
Contacteaza din timp noul liceu si cere detalii asupra datelor si examenele de diferenta.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Nu imi trebuie examen de diferenta deoarece ma transfer pe acelasi profil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Atunci este mai simplu, trebuind doar cerere catre directorul noului liceu, ca sa ti-o aprobe.
Nu uita: trebuie sa ai mediile inchieate la toate obiectele si sa nu ai note la purtare mai mici de 9.
Exista totusi o sansa mica, ca directorul noului liceu sa nu te accepte, daca au clasele pline si nu vor sa mai primeasca elevi.
Cererea se poate face oricand, doar sa mearga un parinte, la acel liceu si sa o inmaneze Directorului.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Chestia cu mediile la unele nu s adevărate

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Asa spune legea invatamantului: ca de ai medii neincheiate sau corijente si situatie neincheiata pe anul respectiv, nu se pot face transferuri.

| Iulian101820 a răspuns:

Buna! Si eu sunt intr-a 9 si vreau sa ma transfer pe un profil de stiinte sociale in Dr Tr Sev, cred ca nu are treaba deoarece in cel mai bun caz o sa se retraga si cornavirus-ul, iar noi o sa incepem scoala dupa Paste. Cred ca nu are nicio treaba si nu o sa afecteze cu nimic.
Sper ca te-am ajutat!?