| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pe profil de stiintele naturii si as vrea sa ma mut pe mate-info. Este o difereta foarte mare? Sunt clasa a 11-a.
Merita sa ma mut? Adica nu ma descurc la chimie, iar informatica ma descurcam. imi placea.
E grea trecerea de la M2 la M1 si de la o ora de informatica la 5?
Se poate recupera?

2 răspunsuri:
| Dobrinx a răspuns:

Salut, si eu sunt a 11-a si sunt stiintele naturii ( bio-chimie). Daca nu te descurci cu chimie du-te la pregatire, majoritatea adolescentiilor fac pregatire la mate/chimie etc. Daca tineai sa te muti la mate-info trebuia sa o faci in semestrul al 2-lea din clasa a 9 cel tarziu a 10...acolo te rupe la matematica si informatica ( depinde si de profesor ). Pe principiu, bio-chimia este cel mai accesibil profil. Da, banuiesc ca se poate recupera dar cu foarte mult efort si ambitie. Transferul tine si de acesti factori :
-Media ta
-Daca mai sunt locuri libere in clasa respectiva
-Ramane la alegera dirigintelui/dirigintei daca vrea sau nu sa te primeasca in acea clasa

De exemplu la mine in clasa a reusit sa intre doar un baiat, din 4 sau 5 cati au dorit sa vina..asta e. Si totusi nu este bine sa schimbia cum pe ultima "suta de metrii" profilul, o sa te rupa la bac,

Sper ca ti-am fost de folos, bafta

| Hhwswas a răspuns (pentru Dobrinx):

Nu ma descurc la chimie. Pot invata, dar nu vreau pentru ca nu ma pasioneaza. In schimb la informatica invat foarte usor. iar in a 9-a si a 10-a am facut M1 la scoala ( ceea ce fac si cei de la mate info ) nu vad unde ar fi problema.