| puppetmaster a întrebat:

am o intrebare urgenta! sunt in clasa a Vlll a si marti, pe 2 dec, scoala mea organizeaza simulari la romana sa vada profesorii la ce nivel suntem. pana acum la literatura am facut 4 comentarii la poeziile iarna de alecsandri,izvorul noptii de blaga,lacul de eminescu si gerul de alecsandri. credeti ca o sa-mi dea la simulare sa le scriu, adica voi credeti ca ar trebui sa le invat pe toate?

Răspuns Câştigător
| Mcmcristi a răspuns:

Nu le invata, pt.ca oricum la simulare vei primi un text la prima vedere si vei fi nevoit Sa faci demonstratie/comentariu literar.Intr-adevar,Este important Sa le studiezi pentru.a vedea cu ce se mananca, cum ai de procedat pentru.o Alta opera, dar Este cam imposinil Sa.ti pice la examen exact Una din cele cateva opere invatate de tine...si ca Sa Te conving, eu sunt clasa a 9 a si am luat la evaluare 8, 90 si asta pt.ca am gresit la 2 exercitii de gramatica(din cauza neatentiei), si nici nu mi.am batut capul Sa invat toate comentariile, dar am invatat cum sa comentez la prima vedere un text, lucrand acasa zeci de teste, cel Putin 1 test pe zi iar aceasta munca se pare ca a dat roade... sper ca ti.am fost de folos si sper ca vei tine cont de sfaturile mele big grin... funda?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stii totul, asta e cert.
gasesti programa pentru examen, rezolvari si sugestii aici
http://cristina.isteaching.com/ceea-ce-trebuie-sa-tii/
Succes!

| Negreanu_Stefan_1997 a răspuns:

Sunt sigura ca o sa-ti dea Iarna de Alecsandri ori Lacul de Eminescu dar daca poti invatale pe toate daca nu invatale doar pe astea 2 ca astias mai importante.