| Nicusor006 a întrebat:

Am o problema.
Citesc o lectie de 20 ori si nu pot sa o invat.
Niste sfaturi, cum as putea sa invat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Marbea a răspuns:

Sa te gandesti la ce citesti, sa te concentrezi la lectie si nu sa-ti zboare gandurile aiurea. Fiecare persoana are o perioada din zi cand retine mai bine si trebuie sa vezi care e aceea, de asemenea sa nu ai factori perturbatori. Iti poti pune o muzica linistitoare in surdina.
De asemeni este bine sa o structurezi si sa scrii ideile principale pe foaie si apoi sa le dezvolti vorbind cu glas tare sau chiar in scris.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de materie. Pune întrebarea de ce de 20 de ori, atunci când citești, nu citi automat.

| LPCTSTR a răspuns:

1. Nu-ti folosesti imaginatia.
2. Esti absorbit de altceva.
3. Mergi pe un rationament gresit si foarte des intalnit: daca nu ma ajuta in viata, de ce sa mai invat... desi trebuie sa inveti pentru un moment/perioada respectiv/a, fapt ce agraveaza deschiderea efectiva a vointei de a invata.