| Halowzew a întrebat:

am si eu bacul anul acesta, dar am probleme mari la matematica, la romana nu am probleme. am luat 8 in simulare, dar la matematica in clasa a 11-a am luat 1 fix. anul acesta m-am pus sa invat, dar nu prea inteleg, stiu sa fac unele probleme, dar nu stiu cum sa invat ( asta e problema mea ) Daca ma uit in caiet la in exercitiu, nu il inteleg. si gata m-am blocat, niste sfaturi va rog, cum ati facut voi, sau cum sa invat mai usor. ceva metode. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Să știi că te-ar ajuta mult un profesor cu care să faci în particular, pentru că ar vedea unde ai lacune și ar insista fix pe ce nu știi. Eu la matematică luasem culegerea de la clubul matematicienilor și am început să rezolv exercițiile de la fiecare capitol. Ce nu știam, întrebam profesoara de meditații. Lucrează așa pe capitole, iar apoi treci la variante.
Cel mai important e să rezolvi tu exerciții, că degeaba ți se pare că le-ai înțeles dacă nu pui în practică metoda; o vei uita imediat. Matematica se învață cu pixul în mână.

| Halowzew explică (pentru anamariarot):

Multumesc, poti sa-mi spui te rog frumos cu ce capitole ai inceput?

P.S: Fac si ore in particular!

| anamariarot a răspuns (pentru Halowzew):

Eu le luasem fix în ordinea din culegerea respectivă. Mai țin minte doar că primul era cu progresii. Cred că erau în ordine cronologică, pentru că întâi erau cele de a IX-a și a X-a, respectiv cele pentru primul subiect, apoi cele de a XII-a.

| Halowzew explică (pentru anamariarot):

Multumesc, am si eu o culegere, dar e cu variante de bac. ai avut si materia explicata in culegere?

| anamariarot a răspuns (pentru Halowzew):

Erau câteva rezultate și exerciții explicate la final, dar nu toate. Oricum, exercițiile erau cu mult mai dificile comparativ cu ce se dă la bac, motiv pentru care mie proba la matematică mi s-a părut floare la ureche. Cred că e chiar indicat să fii obișnuit cu greul, pentru a fi pregătit și pentru situații mai dificile.
Mi se pare mai eficient să începi pe capitole și abia apoi să faci variante, pentru că deja ai trecut prin toată materia.

| Halowzew explică (pentru anamariarot):

Multumesc mult, inca o intrebare, cat acordai pe zi invatatului?

| anamariarot a răspuns (pentru Halowzew):

Măi, sinceră să fiu, nu-mi amintesc exact. Țin minte că începusem în clasa a XII-a și făceam câte un capitol pe săptămână. Când le-am terminat, cam 15-20 de variante pe săptămână, dar nu alocam un anumit timp pe zi. Îmi „setam" să fac un lucru până la o anumită dată și făceam cum apucam. De exemplu, dacă prindeam o oră la școală unde nu le mai păsa profesorilor(de exemplu, la chimie profesoara se ocupa doar de cei care dădeau la chimie, pe ceilalți ne lăsa să facem altceva), mai lucram pentru bac. Profită de orice portiță de genul. Mie mi s-a părut că a trecut a XII-a extrem de rapid

| Halowzew explică (pentru anamariarot):

Multumesc mult!

| anamariarot a răspuns (pentru Halowzew):

Cu drag!

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ai luat doar un 8 si crezi ca nu ai probleme?

| Halowzew explică (pentru Cosmin86):

Subiectul 3 la romana e jale, nu pot sa retin nimic, nu stiu ce sa fac

| Cosmin86 a răspuns (pentru Halowzew):

Tu faci meditatii la romana?