| BitKode a întrebat:

Am si eu nevoie de niste informatii legate de studiul in State. Sa incep cu povestea mea. De cand ma stiu mi-a placut America si acum m-am hotarat sa fac facultatea acolo. Sunt clasa a 9 a la un liceu de prestigiu, am medii destul de bune, media generala fiind de 8.50! Sunt in consiliul elevilor si ma implic in activitati de voluntariat. Vreau sa fac meditatii la matematica si la engleza. Engleza o stiu destul de bine, dar in clasa a 11 a vreau sa dau Toefl-ul. As vrea sa iau bursa de studiu deoarece nu imi permit sa dau 50.000 $ pe an taxa + traiul in America. Am sanse sa ajung la o universitate buna de acolo? Ce universitati stiti?
PS: In liceu sunt profil mate-info si vreau sa studiez mai departe informatica. (Imi doresc sa lucrez la companii gen Rockstar Games, Activision.)
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a placut America incat am descoperit 33 de state in SUA. Pai universitati sunt multe, dar acum imi vine in minte universitatea din phoenix, UCLA, daca nu ma insel universitate buna si in boston. Primele doua le-am vazut( panorama) am fost in vizita nu studii. Se. cauta tineri talentati si in silicon valley, in california. Cauta pe wikipedia despre silicon valley...mi-e lene sa scriu. Eu doar am vizitat, nu prea as avea ce scrie. Stiu doar ca americanii urmaresc evolutia elevului inca de cand intra la liceu, iar daca au note bune ii cauta si le propune. Nu merge oricine in state.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Ai șanse.
2. Caută pe site-ul ambasadei programe de schimb de elevi.
Astfel dacă ești admis, poți petrece un an de liceu acolo. Apoi te întorci în țară. Anul îți este recunsocut de ministerul de aici. Apoi termini aici liceul, dai bacul și aplici la o universitate de acolo. Astfel îți crești șansele.