| DanielPH a întrebat:

Am si eu o dilema!
In scoala noastra daca ai 10 absente nemotivate pe luna, pierzi un punct la purtare. Eu fac in fiecare luna cam 9 absente. Eu stiu ca asa functioneaza. De curand am auzit replica,, La final de semestru de numara absentele" Cum vine asta?
Diriginta da situatia absentelor luna de luna, iar cei cu 10 absente+ pierd un punct. Ce se intampla? Nu mai inteleg nimic.
Ori lunar, ori semestrial? Daca sunt adunate la sfarsit, m-am dat dracu!
Astept un raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, citez:
"ART. 161.(1) Pentru elevii din învăţământul secundar, la fiecare 10 absenţe nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină/modul, nota la purtare se scade cu câte un punct.
  (2) Elevii care au media la purtare mai mică decât 9 în anul şcolar anterior, nu pot fi admişi în unităţile de învăţământ cu profil militar, confesional şi pedagogic."
Fata de aceste prevederi nota semestriala la purtare iti va fi scazuta in functie de numarul absentelor nemotivate de pe intreg semestrul. De ex., daca vei avea 50 de absente nemotivate se va scadea nota cu 5 puncte si vei avea nota 5. Mare atentie: daca la sfarsitul anului media la purtare va fi sub 6 vei ramane repetent, indiferent ce medii vei avea la materiile studiate.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La 10 absente se scade un punct, in total nu doar pe fiecare luna. Zic sa te apuci sa-ti iei scutiri si sa stai pe la ore. happy

| J0B0MAT a răspuns:

Iti scade un punct daca ai peste 10 absente nemotivate pe semestru.

| BadSirChaos a răspuns:

Se aduna semestrial

| Vreaji a răspuns:

Eu nu m-am confruntat cu chestii de genul asta, insa cred ca la sfarsit de semestru calculeaza absentele nemotivate si la consiliile profesorale "dezbat" scaderea notei la purtare.
Nu sunt 100% sigur ca raspunsul este corect, cum am spus nu sunt familiarizat cu asa ceva.