| swordfish a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de BAC. Am luat 5 la romana, 5 la bio si 3.35 la mate.
Este adevarat ca in toamna o sa dau doar la 2 materii? ( adica mate si inca una sau daca vreau la toate 3)

9 răspunsuri:
| Alexandru a răspuns:

Daca vrei sa dai examenul doar la matematica, e destul de riscant. De ce spun asta? Fiindca tinand cont ca pentru a fi admis ai nevoie de media 6 la toate cele 3 materii, asa cum a spus si predecesorul meu la comentarii, ai nevoie de macar nota 8, dar ca sa fii sigur e clar ca trebuie sa faci de macar 8.50. Personal, mi se pare destul de greu lucrul asta. Adica, in mai putin de doua luni tu sa iti ridici nivelul de la 3.35 la 8.50 mi se pare cam de domeniul fantasticului. Asa ca, pentru a nu risca, mai bine optezi pentru o a doua materia la care sa sustii examenul, pentru a nu fi fortat ca la matematica sa iei o nota prea mare. Acum... depinde doar de tine, la ce materie te simti mai sigur : la romana sau la biologie. Oricum, ai de lucrat si la astea fiindca 5.00 nu e o nota care sa te linisteasca si bine ar fi sa cresti nota si la una din materiile astea. Sau poate vrei sa dai examen la toate trei. Multa bafta si gandeste-te bine ce ai de gand sa faci! happy

| swordfish explică (pentru Alexandru):

Am facut contestatie la matematica si biologie, oricum mai reau de atat ce se poate intampla. La biologie imi este frica sa nu imi scada nota, dar la matematica poate am noroc de un profesor care da calificative mari. Profesoara noastra la corectat a zis ca a dat la note de 3 si ceva a dat si 5 si ceva, deci poate am noroc. Am vrut sa fac la toate 3 contestatie dar stiu ca la romana nu prea am facut bine la subiectul 1 si mi-a fost frica sa fac. m_am hotarat sa dau la mate care trebuie neaparat sa dau si la biologie.

| Alexandru a răspuns (pentru swordfish):

Indiferent ce ar fi, dupa cum spui tu, in cel mai fericit caz, ai lua examenul la matematica, nu? Bun, dar examenul tot nu il iei fiindca nu ai media 6. Plus ca zici ca ai facut contestaie la biologie, ceea ce inseamna ca in cel mai rau caz ai putea sa "pici" examenul la biologie. Daca ar fi sa iti dea in plus la punctaj, iarasi e complicat, fiindca daca nu iti gaseste un surplus de cel putin jumatate de punct, ramai la nota initiala- 5. Cel mai rau pentru tine ar fi sa nu iti dea nici la matematica si sa iti ia din punctaj si la biologie, lucru care ar echivala cu sustinerea examenului atat la biologie cat si la matematica! Acum nu ai decat sa astepti rezultatele in urma contestatiilor. Revino cu detalii. Chiar sunt curios cum a iesit! Bafta! happy

| swordfish explică (pentru Alexandru):

Am inteles ca vineri or sa vina cu rezultatele. Nici macar nu se corecteaza la noi in localitate sau judet, au plecat in alt judet, nici nu se stie care. La biologie o sa il iau dar la matematica imi este frica.

| Alexandru a răspuns (pentru swordfish):

Ce sa iti mai fie frica? Sincer, e foarte greu ca de la 3.35 sa iti faca 5. E vorba de peste un punct si jumatate. Numai printr-o greseala de corectare se putea face asa ceva! Astepti si vezi ce se intampla ca sa stii ce ai de facut! happy

| swordfish explică (pentru Alexandru):

Gata varule, l-am luat, cu greu dar l-am luat big grin

| Alexandru a răspuns (pentru swordfish):

Felicitari! Bravo tie! Succes mult pe mai departe si sa dea Domnul sa iei cele mai bune decizii de acum incolo! Felicitari inca o data. A iesit bine! happy

| swordfish explică (pentru Alexandru):

Mersi big grin

| nikname a răspuns:

In mod normal tu trebuie sa dai bac-ul doar la mate, deoarece la aceasta materie nu l-ai luat! Dar in toamna iti trebuie nota 8.