| Gugunica a întrebat:

Am si eu o problema... Miine cu ocazia zilei profesorilor, elevii claselor liceale fac lectii in locul lor, iar profesorii vor asista la ora doar. Am fost aleasa sa fiu profesoara la clasa a 3-a. La inceputul orei trebuie sa organizez o surpriza impreuna cu elevii pentru profesor(ex. in cintec, joc). Ma puteti ajuta va rog cu o idee... ce as putea organiza?

Răspuns Câştigător
| miradoniz a răspuns:

Un fel de ghicitoare.Stabilești un cuvânt de care ai nevoie(numele profesoarei de exemplu).Îl desparți în "fragmente", cum zice DEX-ul.Și pui o întrebare, al cărui răspuns să fie acel fragment.La sfârșit, se reface cuvântul.
Întrebările pot sa fie perfect simple "afară plouă?-DA"; cu ce literă începe cuvântul "răzor"-R=DAR
sau ceva mai interesante-aici posibilitățile sunt practic infinite ai un mic exemplu în română http://www.pontes.ro/ro/divertisment/sarade/sarade.php

dar dacă ai nevoie de întrebări, poți să te inspiri de la englezi sau francezi, ei sunt cei mai tari la chestii de astea de exemplu http://www.pour-enfants.fr/jouer-charades/charade-0.htm
http://www.buzzle.com/articles/charades-ideas.html

ca să nu mai spun că poți să le ceri să mimeze o întrebare, sau un raspuns-dar atunci s-ar putea să îți sară în cap-dacă nu stabilești de la început când se termină jocul

6 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

Ar fi un fel de joc de cuvinte destul de amuzant "șarade" îi spune.

| Gugunica explică (pentru miradoniz):

Imi poti spune in ce consta jocul?

| Gugunica explică (pentru miradoniz):

Multumesc mult...mi-ai fost de ajutor!

| miradoniz a răspuns (pentru Gugunica):

Mă bucur!

| miradoniz a răspuns (pentru Gugunica):

Un fel de ghicitoare.Stabilești un cuvânt de care ai nevoie(numele profesoarei de exemplu).Îl desparți în "fragmente", cum zice DEX-ul.Și pui o întrebare, al cărui răspuns să fie acel fragment.La sfârșit, se reface cuvântul.
Întrebările pot sa fie perfect simple "afară plouă?-DA"; cu ce literă începe cuvântul "răzor"-R=DAR
sau ceva mai interesante-aici posibilitățile sunt practic infinite ai un mic exemplu în română http://www.pontes.ro/ro/divertisment/sarade/sarade.php

dar dacă ai nevoie de întrebări, poți să te inspiri de la englezi sau francezi, ei sunt cei mai tari la chestii de astea de exemplu http://www.pour-enfants.fr/jouer-charades/charade-0.htm
http://www.buzzle.com/articles/charades-ideas.html

ca să nu mai spun că poți să le ceri să mimeze o întrebare, sau un raspuns-dar atunci s-ar putea să îți sară în cap-dacă nu stabilești de la început când se termină jocul

| Avatar001 a răspuns:

CIteste bine tema pe care trebuie sa o lamureti la sfirsit penei pe eleve sa-ti lamureasca ce au inteles...

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Uite cat de bine suna big grin; xNu am fost prea mult
In umbra inventiilor si creatiilor
La fel cum carnea este de drept a mea
Frica de mintea constienta te va indeparta

Cuvantul si lumea mea tine pamantul si e real
Cuvintele tale sunt ca un potop de apa otravita
O limba vorbita cu flegma limbilor diferite

Totul pare o eternitate
Aceasta lupta e intre noi doi
"Bine si rau"
Eu si tu.

Timpul dilatat a venit
Sa ia inapoi ce ai luat de la mine

Cuvantul si lumea mea tine pamantul si e real
Cuvintele tale sunt ca un potop de apa otravita
O limba vorbita cu flegma limbilor diferite
Nu ma vei mai putea corupe din nou

Timpul dilatat a venit
Sa ia inapoi ce ai luat de la mine
Nu ma vei mai putea corupe din nou

Protejez orice om ce a pacatuit
Pacatul suprem fiind eu
Aburul din rana
Care mi-a infectat mintea, corpul si sufletul
Mi-a intunecat privirea spre intelepciune
Ceata ce ma facea sa ma revolt in ura s-a ridicat
Si nu ma mai sacaie.

Versuri : Dimmu borgir -the sacrilegious scorn :X \m/