| ursuletul568 a întrebat:

Salut, TPU. Am terminat clasa a 8-a si media mea, inclusiv cu ce-a de la examen este 6.32
Pot sa intru la un liceu unde ultima medie a fost 6.99?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti intra.
Exista o sansa insa ca media sa fie mai mica dar nu stiu ce sa zic.
Mai bine ai pune alta optiune, adica sa alegi alt liceu la care stii sigur ca intri sa nu te trezesti ca ramai fara loc sau ceva.

6 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

Nu prea ai sanse. Mai ales ca anul acesta au fost multe medii mari. S-ar putea ca acum nota minima sa fie mai mare decat 6, 99.

| Notmyaccount a răspuns:

Pai ar trebui sa ti calculezi cu tot cu media din cei 4 ani de gimnaziu... Dar mici posibilitati sa reusesti. In primul rand pentru ca sunt note destul de mari si in al doilea rand diferenta dintre media ta si media mecesara sa intri este prea mare.

| Kiara7 a răspuns:

Sunt sanse foarte foarte mici, dar il poti trece pe fisa de admitere. Daca tu iti doresti tare mult sa intri acolo, pune-l primul. Daca ai noroc, poate intri. Daca n-ai, o sa treaca la a doua optiune.

| NobodyOmy a răspuns:

Nu poti intra cu media 6.32 la un liceu la care se intra cu 6.99.

| skrillx a răspuns:

Ai putea să încerci dar e destul de greu, ținând cont de diferența de medii. Eu de exemplu am avut media 9, 33 şi am intrat la prima variantă, un liceu de 9, 42.