| GeorgeKb a întrebat:

Anul acesta am dat bac`ul si am luat 5.05 la romana, 9.40 matematica si la biologie am picat...
La anul` vreau sa dau iar bac`ul si as vrea sa stiu daca trebuie dau doar la biologie sau iar trebuie sa dau la cele 3 materii

14 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Dai doar la ce ai picat, cunosc si eu pe cineva in situatia asta si a dat doar la ce a picat (istorie)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai luat peste 5 la unele materii, poţi solicita RECUNOAŞTEREA acelor note!
Depui o Cerere la Secretariatul liceului, Cerere în care soliciţi recunoaşterea notelor respective.
Iar în sesiunea următoare vei da examen doar din proba/probele rămasă/rămase...

ATENŢIE : BAC-ul se dă gratuit timp de 2 sesiuni!
Din a 3-a sesiune TREBUIE să PLĂTEŞTI!

"III. CUANTUMUL TAXELOR PENTRU SUSȚINEREA EXAMENELOR DE FINALIZARE A STUDIILOR
III.1. Examenul de bacalaureat a) Candidaţii din promoţii anterioare, care au susţinut de cel puţin două ori examenul de bacalaureat și care se prezintă la toate probele examenului de bacalaureat achită suma de 230 lei; b) În celelalte cazuri, stabilirea sumei de plată pentru examenul de bacalaureat se face diferenţiat, în funcţie de numărul probelor pe care le susţine candidatul, luându-se în calcul toate cheltuielile necesare examinării fiecărui candidat, cu aplicarea prevederilor articolelor 3, 4, 36 și 37 din Metodologia de organizare şi desfăşurare a examenului de bacalaureat, aprobată prin OMECTS nr. 4799/2010, valabilă şi pentru anul şcolar 2013-2014, conform prevederilor OMEN nr. 4923/2013. III.2. Examenul pentru obţinerea atestatului de către absolvenţii claselor de matematică-informatică, intensiv informatică, ai claselor cu studiu intensiv şi bilingv al limbilor străine şi cu predare în limbile minorităţilor, ai claselor cu profil pedagogic, specializarea învăţători – educatoare: Pentru candidaţii proveniţi din unitățile de învăţământ acreditate, care au susţinut în anii anteriori de cel puţin de două ori examenul, precum și pentru candidaţii proveniţi din învăţământul particular autorizat să funcționeze provizoriu taxa de examen se stabileşte la nivelul fiecărui inspectorat şcolar judeţean / al Municipiului Bucureşti, luându-se în calcul toate cheltuielile per candidat." - SURSA :
http://media.hotnews.ro/......n-2014.pdf

http://www.isjcj.ro/......3-2014.pdf

Dacă NU depui o Cerere de recunoaştere a mediei, atunci vei da BAC-ul la toate cele 3 materii!

Toate cele bune.

| Ruxandra15 a răspuns:

Daca ai luat in prima faza la romana si mate si ai picat si prima si a doua oara la biologie la anul le dai din nou pe toate. Banuiesc ca ai fost la mate-info nu?

| GeorgeKb explică (pentru Ruxandra15):

Nu..nu prea m-a interesat

| Ruxandra15 a răspuns (pentru GeorgeKb):

Nu imi pot da seama cum ai luat 9.40 la mate si 5, 05 la romana daca nu ai fost la mate info

| GeorgeKb explică (pentru Ruxandra15):

Am avut profil tehnologic si mi-a placut doar matematica

| Ruxandra15 a răspuns (pentru GeorgeKb):

Stiu cum e. Matematica chiar e frumoasa dar uni zic ca vai ce materie urata. Fata de romana si biologie sau engleza si geografie e extrem de usoara. Deci la anul spor la invatat ca le dai pe toate.

| GeorgeKb explică (pentru Ruxandra15):

Daca e asa nu-l mai dau

| Ruxandra15 a răspuns (pentru GeorgeKb):

Cel putin eu am o prietena care a picat anul trecut la romana si anul asta a trebuit sa le dea pe toate si le-a luat. Daca s-a modificat ceva nu stiu eu iti zic doar cum au facut persoanele pe care eu le cunosc.

| Kohl_Simona_1996 a răspuns:

Nu e adevarat dai doar din materia la care ai picat adica doar din biologie.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Kohl_Simona_1996):

Http://www.tpu.ro/......u-sau-dau/ citeste sa nu imi zici ca la evaluarea nationala pica descriere in fiecare an asa ca nici la bac nu pica aceleas subiecte mereu deeci e la mintea cocosului sa le dai pe toate.

| GeorgeKb explică (pentru Ruxandra15):

Deci dau doar la biologie sau dau la tot? laughing

| Ruxandra15 a răspuns (pentru GeorgeKb):

Am intrebat asa:prietene, prieteni, mama, iubit si toti au zis asa. Este normal sa dai din nou la toate deoarece iti pica alta materie. Materia se schimba de la an la an ori se scade ori se adauga. Dai la tot.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Adica n-ai intrebat pe nimeni care chiar sa stie laughing