| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Anul asta am terminat clasa a 12 a, iar la anul as vrea sa dau admiterea la automatizari si calculatoare in Iasi. Am terminat un liceu teoretic cu specializarea stiinte ale naturii, iar la bac la mate am luat 8.80. Ideea e ca examenul se va da din matematica si as vrea sa ma apuc de invatat si sa reiau materia de la inceput, dar nu stiu de unde sa incep si cum sa invat. Imi puteti da cateva sfaturi, gen cate exercitii sa fac pe zi sau ce sa recapitulez si in ce ordine etc?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"la bac la mate am luat 8.80"

dacă asta e corect, atunci sigur știi să-ți dozezi corect eforturile și să le canalizezi unde e cazul. Baftă (totuși, de ce ai stat un an pe margine?)

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru sierra1):

Am stat un an pe margine pentru ca admiterea era foarte grea si nu aveam cum sa ma pregatesc suficient, si am preferat sa ma axez mai mult be bac, si nu am putut sa invat in paralel. Ideea e ca admiterea va fi din materia de mate info, si as cam avea nevoie sa reiau toata materia de la inceput pentru ca am cam uitat din ea laughing) eu terminand stiintele naturii iti dai seama ca imi lipsesc unele chstii

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Plus ca am facut pregatire pentru bac, deci a fost cineva in spatele meu care sa imi sintetizeze materia, iar acum sunt pe cont propriu

| Yurisa a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Incearca sa intri pe grupul facultatii si sa intreebi happy

| Lion56 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

De ce sa te axezi pe BAC? Cu ce te-a ajutat nota de la BAC?
Nu stiu daca nota de la bac este un procent din media de admitere, dar oricum, ceea ce conteaza este examenul de matematica. Trebuia sa inveti pentru admitere si sa il dai incolo de bac care e mult mai usor, sa inveti pentru el cu vreo 2 luni inainte. Eu, de exemplu asa am facut, iar in final am luat nota mare si la admitere, si la bac. La tine era cu atat mai mult, pregatindu-te pentru admitere te pregateai la matematica si pentru bac.
Succes la admitere, important e sa faci mult si bine exercitiile din cartea cu teste de amitere de la facultatea respectiva.

| Ineys a răspuns:

Programa pentru bac in special.
Matrici, derivate, integrale, geometrie plana, vectori, polinoame, etc. Daca zici ca se da la mate si ai luat 8.80, nu vad de ce iti faci probleme. Doar trateaza admiterea cu seriozitate. Eu am luat 10 la BAC si am dat-o in bara la admitere. Am mers pe ideea, "Eh, oricum intru, de ce sa ma chinui". Intr-adevar am intrat, dar am pierdut bursa pe anul 1 din cauza mediei.

| anonima188888 a răspuns:

Bănuiesc ca materia pe care ai dat-o și la BAC. Nu îți fie frica ai luat o nota foarte buna la BAC, deci eu cred ca o sa intri! Bafta!