| Anonim123444321 a întrebat:

Salut TPU! As vrea sa ma transfer la alt liceu dar pe acelasi profil din cauza ca la liceul la care sunt eu nu inteleg nimic (sunt la mate info si am sa raman corigent la mate). As vrea ca din al doilea semestru deja sa fiu acolo. Singurul lucru care ma impiedica este mama. Nu ma lasa, zice ca am sa regret si ca o sa fie mai bine pentru mine sa raman la liceu la care sunt acum.Doar ca eu nu cred ca o sa-mi fie bine. Nu inteleg absolut nimic de la profesorul ala plus ca stiu foarte bine cum ii acolo si ce profesori sunt(ma refer in sensul ca este o doamna la matematica care preda foarte bine si e si blanda, am uitat sa mentionez profesorul cu care fac eu acum nu prea pare sa-i pese de elevi adica preda ce are de predat si aia a fost, nu mai sta sa explice sau... hai din cand in cand mai explica si mai facem exercitii dar nu pe intelesul meu. Si sa nu credeti ca-i doar la mine treaba asta, la aproape jumate din clasa li se intampla la fel. Ajutati-ma va rog cum as putea sa o conving pe mama sa ma lase?

Răspuns Câştigător
| flavius58358 a răspuns:

Exact si la mine e la fel, am intrat la mate-info crezand ca o sa ma descurc asa cum pot si sa trec cu 5 macar dar am ajuns la aproape final de semestru si am media 4 si raman corigent. Ce voi face eu este sa invat foarte bine la matematica in semestrul 2, ma duc la meditatii si lucrez foarte mult. DACA si numai DACA nu pot nici asa, probabil ma voi transfera la profesionala sau voi face multe multe multe meditatii ca sa iau corigenta in vara.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil transferul in timpul anului scolar.
Conrom Ministerului educatiei si Invatamantului, transferurile se pot realiza NUMAI la inceput de an scolar si nuami daca elevul NU are corijente si note scazute la purtare.
Din pacate nici daca ar vrae mama ta sa accepte transefrul, tot nu se poate realiza, pentru ca nu intrunesti nici o conditie legala de transfer.
Ai o singura solutie: pune mana serios pe matematica si invata.
Sambata si duminica se poate invata cate 12-14 ore, lucrand intens si recuperand ce nu ai invatat inca.

| Anonim123444321 explică (pentru Violleta2022):

In vacanta de iarna se poate. Nu conteaza daca sunt corigent sunt doar sanse mici sa ma accept. Macar vreau sa incerc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim123444321):

Nu exista sanse sa te accete cu corijente si inter vancante!
Corijentii nu sunt acceptati nicaieri, asta este legea Minsiterului Educatiei si Invatamantului.
Dar daca pune mana serios pe invatat in vacanta asta de iarna, ca sa ai sanse sa scapi de corijenta si cine stie, poate la vara, ti se aproba si transferul, fiindca acum este imposibil.

| Ka0ru a răspuns:

Vorbiti cu dirigintele/diriginta sa schimbati profesorul. Se putea face ceva de genul, trebuiau semnaturi ca sa se vada ca e de acord toata clasa sau ceva de genul.

| Valkyrie95 a răspuns:

Nu crezi ca ar fi mai simplu sa faci meditatii la matematica decat sa schimbi liceul?

| Anonim123444321 explică (pentru Valkyrie95):

Ar fi si asta o idee dar sunt la un nivel foarte slab de matematica nu cred ca o sa reusesc sa recuperez
Luni dau teza si nu cred ca o sa iau 6 ca sa mi iase media 4

| flavius58358 a răspuns:

Inca ceva, nu te ingrijora asa mult, am auzit ca corigentele in vara nu sunt asa grele (mai ales pentru cei de clasa a 9-a deoarece se fac asa incat sa treaca pana si aia cei mai slabi). Invata ce poti si incearca sa nu ramai corigent la nimic altceva ca sa te poti concentra pe matematica mai mult in viitor! Bafta! Sa imi mai dai update-uri big grin