| Mihai_Baiatu_1999 a întrebat:

Ati trecut careva dintre voi prin experienta de a avea multe restante, gen peste 6 in anul 2 si cu toate astea sa finalizati facultatea la timp si sa va dati licenta linistiti?

Răspuns Câştigător
| Feitan a răspuns:

Da eu, am avut maxim 5 restante nu 6, acum sunt anul 4 mai am una usor de luat. Stai linistit ca eu cunosc multi integralisti care doar copiaza sau invata mecanic, daca ai restante nu inseamna ca esti prost ci doar ca nu iti dai interesul.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu restante nu poti sa finalizezi nimic, ba chiar risti sa pierzi anul universitar, daca ai atat de multe.

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca nu ai nici un chef de invatat, atunci de ce dumnezeu te mai chinui sa faci o facultate?

| Mihai_Baiatu_1999 explică (pentru Violleta2022):

Este evident ca ori nu ai o facultate si critici fara sa stii ori vii cu niste sfaturi de comunist imbatranit, cu mentalitate din aia veche, gen stii tu. Iti pierzi vremea sincer cu mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihai_Baiatu_1999):

Baiete, eu mi-am terminat facultatea demult si profesez de ani multi. Nu am avut in viata mea o restanta si nu concep ca unul care vrea sa faca o facultate sa aiba atatea restante. Probabil ca esti prea puturos sa inveti, ori incapabil mental sa inteleagi ce invati.
Cei ca tine mai bine nu se mai chinuie sa faca o facultate, ca oricum nu vor ajunge sa o profeseze si pierd timpul inutil.

| TheWznd a răspuns (pentru Violleta2022):

Sigur. Nu exista posibilitatea sa ai niste probleme de sanatate si/sau personale in timpul sesiunii si sa nu iti fi putut da examenele. Sau sa fii investit in niste proiecte care de dezvolta pe tine pe termen lung (erasmus, voluntariat, work&travel sau chiar internshipuri in domenii) si sa nu fi fost in tara sa iti dai examenele.

Facultatea poti sa o faci in cati ani vrei tu. Poti sa o faci si in 10, daca vrei sa mai faci si altceva care sa te ajute in realitate, ca facultatea oricum nu te invata mare chestie.
In plus, poti sa treci cu restante dintr-un an in altul. Daca ai numarul suficient de credite poti sa treci anul, indiferent de numarul de restante

Atata rautate?‍♀️

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheWznd):

Cunosc cazul acestui baiat si nu-i bolnav, sau implicat in alte proiecte.

| Osneros a răspuns (pentru Mihai_Baiatu_1999):

Mă mir și eu că am ajuns aici, dar are dreptate ioneasca laughing

| Osneros a răspuns (pentru TheWznd):

Dacă ești în stare să fii acceptat la un internship decent (nu "programator" care spală pe jos și aranjează hârtii) dar nu ești în stare să iei examene de programare ești tâmpit, sincer. La fel și cu "proiecte care de dezvolta pe tine pe termen lung".
Asta cu "probleme personale" e scuza preferată: practic nu spui nimic, dar te aștepți să ți se pună lumea la picioare.

| TheWznd a răspuns (pentru Osneros):

Scuza-ma, unde scrie ca vorbim de programare? Cunosc persoane care si-au picat toate examenele dintr-o sesiune pentru ca ai fost in spital, si le-au luat in urmatoarele 2 sesiuni de restante.
Mai cunosc persoane care au plecat cu erasmus si nu li s-au recunoscut examene, dar au fost mai castigati studiind un semestru in strainatate, unde au acumulat experienta.
Mai stiu persoane care au plecat cu work and travel si pentru care nu s-a organizat sesiune speciale. Dar au avut o experienta de maturizare extraordinara. Mult mai important decat niste credite fara valoare, care nu arata cat de bun esti sau cate stii sa faci.

Sunt o gramada de studenti care termina facultatea cu note mari, dar de fapt nu stiu sa faca nimic. Si nu isi gasesc de lucrj in domeniu, decat foarte tarziu, sau in cazuri mai triste, chiar niciodata.

Eu nu zic ca persoana care a postat intrebarea e intre cazurile astea, dar nu e cazul sa generalizam.

Mai ales ca stim cu totii ca majoritatea universitatilor din Romania sunt o gluma poasta, si isi bat joc de studenti.

Nu asteapta nici dracu sa i se puna lumea la picioare doar pentru ca e constient de mizeriile din sistemul de invatamant universitar.

| Osneros a răspuns (pentru TheWznd):

Programarea era doar un exemplu. Înlocuiește cu fizică cuantică dacă te face să te simți mai bine.

"Cunosc persoane care si-au picat toate examenele dintr-o sesiune pentru ca ai fost in spital, si le-au luat in urmatoarele 2 sesiuni de restante."
N-aș numi asta "picat de examene" și cred că nici OP nu se referea la asta.

"Mai cunosc persoane care au plecat cu erasmus si nu li s-au recunoscut examene"
Dacă te referi la examenele date în afară și nerecunoscute în România, cred că majoritatea cazurilor se întâmplă dintr-o lipsă de comunicare cu universitatea.

"dar au fost mai castigati studiind un semestru in strainatate, unde au acumulat experienta."
Nu știu ce experiență câștigi într-un semestru, eventual redescoperi că sistemul de învățământ românesc e la pământ și afli cum funcționează un sistem de învățământ bun.

"Sunt o gramada de studenti care termina facultatea cu note mari, dar de fapt nu stiu sa faca nimic. Si nu isi gasesc de lucrj in domeniu, decat foarte tarziu, sau in cazuri mai triste, chiar niciodata."
Aș zice că sunt chiar cazuri fericite. N-aș vrea ca podul peste care trec mii de autoturisme zilnic să fie proiectat de un inginer incompetent. Probabil că se întâmplă tot din cauza facultăților unde iei diplomă pe euro.

"Mai ales ca stim cu totii ca majoritatea universitatilor din Romania sunt o gluma poasta, si isi bat joc de studenti."
De acord.

| TheWznd a răspuns (pentru Osneros):

Cred ca legat de poduri poti sa stai linistit. Alea nu sunt facute si aprobate de ingineri entry-level sau juniori. Sunt facute de experti care au petrecut ani de zile lucrand in colaborare cu un inginer mai bun ca ei. Si pot sa bag mana in foc ca nu au invatat cum se face in facultate.

| Catrice a răspuns:

6 restante la unele facultăți înseamnă 75% sau chiar 100% din materii. ..nimeni nu te trece în cazul asta... poate cu pile și bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Politehnica o face... Ca nah nu le iei din prima trebuie sa platesti refacere si trebuie noi cei fara restante sa suportam toxicitatea drogatilor din regie si mai stiu eu ce...

| Ineys a răspuns:

Se poate daca ti le iei pana in anul 4 sau chiar in anul 4. Daca nu... treci in anul 4+, 4++ laughing etc. Practic repeti anul 4.

| TheWznd a răspuns:

@ioneasca
De unde il cunoasteti asa bine? Il cunoasteti personal? Sau asa v-ati format parerea de pe internet?
Nu trebuie sa fii bolnav ca sa mai ai din cand in cand probleme de sanatate.
In plus, ati zic "nu concep ca unul care are atatea restante sa faca o facultate", deci ati vorbit la general. Eu zic sa nu mai aveti impresia ca intelegeti si cunoasteti situatia tuturor, mai ales daca persoanele alea sunt pe internet.