| Ioanaroxanabuliga12345 a întrebat:

Buna. Anul trecut am terminat facultatea, anul 4. Dar am rămas cu 2 restante deoarece am nascut si nu am reusit sa mai ajung la ele. Am fost la facultate si am primit adeverința cā sunt studenta in prelungire in continuare. Am dus-o la casa de pensii si mi-a zis ca va veni decizia acasā deoarece timp de un an eu nu am mai luat pensia. Este posibil să îmi refuze pensia deoarece sunt student in prelungire?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca este vorba de pensia de urmas.
Nu cred ca o sa ti-o refuze, daca nu ai depasit varsta de 26 de ani, avand in vedere ca ai lipsit din motiv intemeiat.

| Ioanaroxanabuliga12345 explică (pentru Ioandelasal):

Da,este vorba de pensia de urmaș. Încă nu a venit decizia si de aceea nu stiu daca este acceptată sau refuzată din cauza ca sunt "student in prelungire ", asta însemnând in continuare student în anul 4 oarecum