| didi2802 a întrebat:

Salut,TPU! Care sunt citatele voastre preferate din carti?

2 răspunsuri:
| beatrice9849 a răspuns:

"acel lucru care ne face, fara ezitare, sa ne incredintam, unul altuia, viata si moartea."-il stiu de foarte mult timp si nu mai stiu din ce carte l-am retinut!

| nico097 a răspuns:

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein
Traieste-ti viata ca si cum fiecare fapta a ta ar deveni lege universala. – Immanuel Kant
Viata e la fel cum ai interpreta in public un solo de vioara, invatad stiinta instrumentului pe masura ce canti. – Samuel Butler
Cel mai bine si-a flosit viata cel care s-a bucurat cel mai mult de ea. – Samuel Butler
Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri. – John Lennon
Viata – o plimbare spre somn. – Lucian Blaga
Viata se masoare in functie de rapiditatea schimbarii, sccesiunea influentelor care modifica fiinta. – George ElliotAud vibrand vocea ta in toate zgomotele lumii. – Paul Eluard
Dragostea e asemeni febrei; nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor. – La Rochefocauld
Dragostea eterna dureaza 3 luni. – Necunoscut
Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Dragostea arata omului cum ar trebui sa fie. – A. P. Cehov
Iubirea! Este aripa daruita de Dumnezeu sufletului pentru a urca la el. – Michelangelo Buonarotti
Iubirea este arhitectul universului. – Hesiod
Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. – F. M. DostoievskiProstul cel mai prost e prostul alterat de filosofie. – Lucian Blaga
A filosofa inseamna a incerca sa raspunzi cu mijloace supermature la intrebari pe care si le pun copii. – Lucian Blaga
Un simbol isi are evidenta sa. Un simbol care are nevoie de argumente nu e valabil. – Lucian Blaga