| nicocage420 a întrebat:

Salut TPU! Cum pot intra la un liceu de arte? Cand se da admiterea? Cat de greu este? Sunt clasa a VIII-a si as vrea la un liceu de arte pentru ca imi place sa desenez si vreau sa am o meserie legata de aceasta.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sustinand probe obligatorii si eliminatorii, inainte de examenul de admitere la liceu, probe specifice artei la care tu ai talent: muzica, desen, pictura samd.

| dullcat a răspuns:

Buna.Datele acestea le afli de pe siteul liceului. Daca vrei la arte vizuale, nu e greu, atat timp cat iti place sa desenezi si respecti niste reguli.Eu am fost admisa desi nu aveam pregatire inainte (am fost doar la vreo 2 sesiuni organizate inainte de admitere, de obicei orice liceu desfasoara astfel de ore, gratis, pentru a veni in sprijinul elevilor). Pentru informatii despre cum e admiterea poti asculta pe aici :

https://www.youtube.com/results?search_query=admitere+liceu+arte

Mult succes!

| Hyperion7 a răspuns:

Liceul de arte de unde?

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Dai probe si iei nota buna la evaluarea nationala!