| Andreyy31 a întrebat:

Salut TPU. Daca ai situatia neincheiata la mai multe materii pe sem 1 si 40-50 de absențe rămâi repetent?
Clasa a 9-a, Scoala Online

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 imi denotă că ai chiulit la greu (corect?)

2 nu rămâi repetent (deocamdată), iți primești notele restanță in semestrul II, in primele OPT săptămâni

noroc!

| Catrice a răspuns:

Daca sunt mai mult de 3, e cam naspa.

| NotNamed a răspuns:

Nu ramai pentru ca media finala se face pe an. Daca ai 4 pe primul semestru trebuie sa scoti 6 pe al doilea ca sa.ti iasa 5 pentru a promova. La 40-50 de absente nu ramai dar ei pot sa ceara exmatriculare incepand cu 40 de absente. Ca sa ramai repetent, din cate știu iti trebuie sa ai 6 puncte la purtare sau 5. Tu practic daca nu ti le motivezi ai avea 6 punte pe primul semestru iar daca nu faci absente pe al doilea semestru încât sa nu ti se scata vreun punct la purtare ai avea 10 iar media anuala ar veni 8.

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! In sem 2 ai 6 săptămâni la dispoziție sa îți închei media la acele materii. Cât despre absente, 10 sau 20 pot fi motivate de părinți sau tutorele legal iar cealalte ori rămân ori le motivezi la medic. La 10 absente ai -1 punct la purtare.

| sierra1 a răspuns (pentru Alexia1208):

"Diana6490 : Nu știi, nu comenta"

" 6 săptămâni la dispoziție sa" - greșit mami! - sunt OPT săptămâni!

"absente, 10 sau 20 pot fi motivate de părinți" - greșit din nou mami. Din puțul cărei gândiri ai mai scos-o și p-asta? Sau tot in Zimbabwe e valabil?