| anonim_4396 a întrebat:

Dacă eu am locuit 16 ani în altă țară din Europa și m-am mutat în România pot candida pentru locurile de minorități la școala de agenți de poliție? (menționez că eu și părinții mei avem cetățenie română +Permise de ședere în țara respectivă )
Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca esti de alta nationalitate decat romana si pentru care sunt locuri atribuite separat.

| Psksjns a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am naționalitate română, nu poți participa dacă ai altă naționalitate

| Ioandelasal a răspuns (pentru Psksjns):

Nu-i adevarat ce spui, nu confunda cetatenia cu nationalitatea (etnia), sunt cetateni romani si de alta nationalitate decat romana, de ex. maghiara, germana, turca, roma, etc.