| Anonimul1233 a întrebat:

De 2 ani particip la olimpiada la geografie si am rezultate foarte bune si imi place. Anul trecut am luat locul 4 pe tara. Anul acesta se organizeaza olimpiada si la biologoie, iar eu i am spus doamnei ca particip, ca e singurul an si ca nu voi mai putea participa. Doamnei de geografie nu i am spus, si nici nu stiu cum. Se va supara. Sincer imi place mai mult geografia, dar nici biologia nu suna rau. Ce fac?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut, dacă îți place și îți e ușor sa înveți poți sa mergi la ambele.
Gândește-te ca dacă ești olimpic, dacă obții locul 1 (posibil și 2) la o olimpiada internațională o sa ai avantaje foarte mari la facultate. De ex la medicina poți intra fără examen pe locurile pentru olimpici. La fel și la geografie.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Si ce te impiedica sa nu mergi la ambele? Nu exista restrictii ca trebuie sa mergi doar la una! Din punctul meu de vedere, daca poti participa doar la una, eu as alege ceea ce imi place mai mult si la ce vreau sa fac performanta!

| Kyttynna a răspuns:

Draga TheDave,

Am citit intrebarea ta si iti spun ca 100% am retrait clasa a 10-a cand si eu am fost fix la cele doua olimpiade, geografie si biologie. La geografie eu am ajuns doar pe municipiu si asta pentru ca mi-a placut foarte mult materia. Cred ca a fost materia mea preferata din toata scoala. La biologie m-am calificat doar pe sector.
Daca as fi fost pusa in situatia de a alege intre cele doua m- as fi dus la materia care imi place cel mai mult pentru ca o invat de drag si de placere si astfel mi-as garanta mai multe sanse de reusita axandu-ma doar pe una.
Deci, nu conteaza cine se supara, conteaza ce vrei tu, si pe ce vrei sa te concentrezi in a obtine cele mai bune rezultate.
Daca olimpiada la biologie nu se suprapune cu cea de la geografie sau alte evenimente atunci nu vad de ce nu te-ai putea duce. Pana la urma incerci, nu ai nimic de pierdut.

Si nu in ultimul rand te felicit din suflet pentru rezultatul obtinut la geografie, stiu ca nu a fost usor!

| curioasa210 a răspuns:

Mergi la amandoua

| Phyney a răspuns:

Poti participa la amandoua. Daca se intampla sa fie in aceiasi zi, spune-i unei dintre profesoare asta.