| denizatpu a întrebat:

Salut,TPU! După părerea voastră care este cea mai usoara metoda de a invata? Ma refer la lecțiile predate de la școalăhappy

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Invatarea spaciala
De-a lungul timpului, oamenii au crescut de la sugari la adulți care devin conștienți și cunoscuți de ei înșiși și de mediul lor. Ei evoluează de la a ști puțin sau nimic despre propria lor ocupație spațială sau despre modul în care sunt corpurile lor în raport cu spațiul până la cunoașterea corpurilor lor în spațiu și crescând pentru a ști cum să navigheze în orașe. Pentru a naviga și a explora noi locuri, sau chiar doar denumirea locurilor, trebuie mai întâi să avem acest set de vocabular care definește clar obiectele din spațiu. „Capacitatea de a raționa despre obiecte în spațiu și de a reprezenta aspectele spațiale este un aspect important al cunoașterii cotidiene..." (Frick & Newcombe, 2012). Totuși, pentru un copil care nu poate vorbi, numirea și descrierea pot fi puțin dificile.

Bead-puzzle-spatial-language

În timp ce învață limbajul, oamenii învață o serie de cuvinte. Ca un adult care învață o limbă poate fi o provocare sau văzut ca un obstacol. În copilărie, suntem expuși la multe cuvinte și le învățăm destul de repede pe măsură ce creierul nostru se dezvoltă, iar neuronii noștri cresc și se înmulțesc. Un limbaj care nu este definit în afară de limba pe care o învățăm este limbajul spațial. Limbajul spațial constă din cuvinte care îi ajută pe oameni să explice unde se află obiectele în spațiu. Limbajul spațial este cheia descrierii locațiilor obiectelor și a mișcării corpului într-un spațiu dat. Oamenii folosesc limbajul și abilitățile spațiale în fiecare zi și poate chiar fără să știe. Unele cuvinte și fraze care constau din acest limbaj spațial includ (dar nu se limitează la):

Pe
Dezactivat
În jurul
De mai sus
De mai jos
Top
Partea de jos
La stanga
La dreapta
Peste
Sub
Între
Interior
In afara
Aproape
Departe
Lângă
Prin
Etc.
Necunoscut

Folosim aceste cuvinte în fiecare zi pentru a descrie locația noastră sau atunci când descriem locația unui obiect. De exemplu: tortul este în cuptor sau vasul de cereale este pe tejghea. „Oamenii folosesc limbajul spațial în moduri impresionant de flexibile, care uneori pot masca complexitatea sistemului cognitiv subiacent (Lipinski și colab., 2011)."
Învățarea spațială
Învățarea spațială și memoria depind în mod critic de regiunea hipocampului creierului (O'Keefe și Nadel, 1978) și, într-adevăr, multe dintre deficiențele cognitive suferite de persoanele în vârstă sunt similare cu dizabilitățile cauzate de leziunile hipocampului, atât la om, cât și la animale (Gallagher și Rapp, 1997).

Din: Manual de modele pentru îmbătrânirea omului, 2006

Termeni înrudiți:
Gene imbricateCunoașterePlasticitatea celulelor nervoaseTest labirintPotențierea pe termen lungModelul mouse-uluiMemorie spațialăDezvoltarea sistemului nervosKnockout MouseRozătoare
Vizualizați toate subiectele
Descărcați în format PDF
Setați alerta
Despre această pagină
Proceduri de testare comportamentală și cognitivă la modele animale de epilepsie
CARL E. STAFSTROM, în Modele de convulsii și epilepsie, 2006

Învățarea spațială la oameni
Învățarea spațială la oameni este o formă de memorie declarativă (Burgess și colab., 2002). Deși este probabil ca nicio persoană să nu fi fost testată vreodată într-un tanc Morris WM, o serie de studii au folosit labirinturi de apă „virtuale"și sarcini de navigație similare pentru a evalua învățarea spațială și memoria umanăatât la copii, cât și la adulți (O'Connor și Glassman, 1993; Overman și colab., 1996; Abrahams și colab., 1997; Lehnung și colab., 1998; Hamilton și colab., 2002). Unele experimente virtuale implică sarcini generate de computer (similare cu un joc video), în care o persoană trebuie să învețe să navigheze de-a lungul diferitelor căi și să învețe locația anumitor ținte. Dintre indivizii normali, bărbații și femeile diferă semnificativ în ceea ce privește utilizarea informațiilor spațiale pentru a stăpâni sarcina; bărbații în general învață sarcina mai repede și utilizează atât indicii de referință, cât și indicii geometrici pentru a naviga către țintă, în timp ce femeile folosesc în primul rând indicii de referință ( Astur și colab., 1998; Sandstrom și colab., 1998 ). Motivele diferențelor de performanță legate de sex rămân de explicat și oferă o avertizare atunci când se testează grupuri de animale care includ ambele sexe ( Roof și Stein, 1999 ). Performanța la sarcinile WM virtuale este afectată la persoanele culeziuni traumatice ale creierului ( Skelton și colab., 2000 ) și leziuni ale hipocampului, în special leziuni din partea dreaptă ( Bohbot și colab., 1998 ). Testele virtuale de învățare spațială și memorie ar putea fi o metodă puternică de a studia deficitele de memorie la pacienții cu diferite tipuri de disfuncție hipocampală ( Ploner și colab., 1999 ). Astfel de paradigme experimentale sunt acum aplicate pentru a investiga funcția celulelor locului uman ( Ekstrom și colab., 2003 ) și se speră că această abordare va oferi informații despre efectele convulsiilor asupra învățării spațiale și a memoriei umane.

Teoria și comportamentul învățării
Gaia Marini,... Graziano Fiorito, în Învățare și memorie: o referință cuprinzătoare (ediția a doua), 2017

1.24.4.5 Învățarea spațială
Învățarea spațială a fost testată inițial pe cefalopode prin utilizarea labirintelor, ducând la o dezbatere aprinsă cu privire la faptul dacă caracatițele au fost capabile sau nu să învețe un ocol (a se vedea citările dinBorrelli și Fiorito, 2008), dar studiile ulterioare au confirmat că, în circumstanțe controlate, caracatițele —Și altespecii de cefalopode — sunt capabile să învețe un ocol și caracteristici spațiale într-un labirint (de exemplu, Walker și colab., 1970; Moriyama și Gunji, 1997).

În ultimele decenii, studiile privind abilitățile de rezolvare a problemelor acestor animale au fost frecvent confundate și atribuite în mod eronat proceselor de învățare spațială și sunt tratate aici într-o secțiune separată.

Învățarea spațială sensu stricto a fost prezentată la mai multe specii: în S. officinalis (de exemplu, Karson și colab., 2003; Alves și colab., 2006, 2007; Scatá și colab., 2016 ), O. vulgaris ( Mather, 1991 ) și Octopus bimaculoides ( Boal și colab., 2000a ). Diferențele în învățarea spațială între sexe au fost, de asemenea, găsite la sepie, oferind informații despre posibilul dimorfism de gen „cognitiv" ( Jozet-Alves și colab., 2008 ). De asemenea, s-a demonstrat că Nautilus este capabil să orienteze și să învețe indicii spațiale ( Crook și colab., 2009; Crook și Basil, 2013 ). Datorită structurilor neuronale antice și relativ simple, Nautilus constituie un subiect perfect de studii care vizează înțelegerea legăturii dintre abilitățile cognitive și neurobiologie, precum și a cercetărilor axate pe aprofundarea cunoștințelor asupra evoluției învățării și memoriei.

Cunoștințele noastre despre capacitățile spațiale ale cefalopodelor apar subestimate în raport cu numărul mare de cefalopode despre care se știe că acoperă distanțe scurte și / sau lungi în spațiu (pentru recenzie vezi Hanlon și Messenger, 1996; Borrelli și Fiorito, 2008; Huffard, 2013 ).

Eforturile recente în studierea acestor animale în sălbăticie sunt în concordanță cu așteptările și ar trebui încurajate în continuare, astfel încât să ne sporim cunoștințele cu privire la diferențele de capacități spațiale dintre speciile de cefalopode.

De asemenea, este remarcabil faptul că în ultimii ani au fost utilizate teste spațiale „cognitive" pentru a evalua asimetriile și / sau simetriile individuale la aceste animale, prin combinarea studiilor comportamentale cu o analiză a structurilor neuronale (posibil) subiacente și modulației ( Graindorge et. al., 2006; Shomrat și colab., 2011; Jozet-Alves și Hébert, 2012; Jozet-Alves și colab., 2012; Lucky și colab., 2012; vezi și Frasnelli, 2013 ).

Teoria și comportamentul învățării
L. Borrelli, G. Fiorito, în Învățare și memorie: o referință cuprinzătoare, 2008

1.31.3.4 Învățarea spațială
Învățarea spațială a fost testată inițial pe cefalopode folosind labirinturi, ceea ce a condus la o dezbatere aprinsă cu privire la faptul dacă caracatițele erau capabile sau nu să învețe un ocol (Bierens de Haan, 1926; Buytendijk, 1933; Schiller, 1949; Boicot, 1954; Wells, 1965a; dar veziWalker și colab., 1970; Moriyama și Gunji, 1997).

În ultimele decenii, studiile privind abilitățile de rezolvare a problemelor acestor animale au fost frecvent confundate și atribuite în mod eronat proceselor de învățare spațială ( Piéron, 1911; Fiorito și colab., 1990, 1998b; dar pentru critici, vezi Mather, 1995; Hanlon și Messenger, 1996 ).

Cu toate acestea, învățarea spațială sensu stricto a fost demonstrată la mai multe specii în ultimii ani. În afară de studiile de pionierat ale lui Mather (1991) asupra O. vulgaris, învățarea orientării și navigării în spațiu este raportată pentru O. bimaculoides ( Boal și colab., 2000a ) și S. officinalis ( Karson, 2003; Karson și colab., 2003; Graindorge și colab., 2006; Alves și colab., 2007 ). Cu toate acestea, cunoștințele noastre sunt probabil subestimate în raport cu numărul mare de cefalopode despre care se știe că acoperă distanțe scurte și / sau mari în spațiu (de exemplu, Shevtsov, 1996; Sims și colab., 2001; Arkhipkin și Middleton, 2002; Oosthuizen și Smale, 2003; Arkhipkin și colab., 2004, 2006; Olyott și colab., 2006; Smith și colab., 2006; Watanabe și colab., 2006; pentru o recenzie, vezi și Hanlon și Messenger, 1996 ).

Astfel de studii ar trebui încurajate pentru a ne spori cunoștințele cu privire la diferențele dintre capacitățile spațiale dintre speciile de cefalopode. În plus, această nouă cale de cercetare ar putea facilita analiza comparativă pentru a răspunde la întrebări relative la structurile neuronale (de exemplu, hipocampul și, eventual, sistemul lobului vertical; Graindorge și colab., 2006 ) implicate în procesarea unei astfel de abilități sofisticate, precum găsit recent la alte animale ( Jacobs, 2003; Frost și Mouritsen, 2006 ).

Plasați celulele
AK Martig, SJY Mizumori, în Enciclopedia Neuroștiinței Comportamentale, 2010

Plasați modificări de câmp în timpul învățării noi
Învățarea spațialăse presupune că apare atunci când un animal este expus la un mediu nou și HPC este cunoscut pentru implicarea sa în codificarea rapidă a informațiilor noi. Întreruperea activității HPC are ca rezultat deficite în învățarea cu un singur proces, iar leziunile HPC făcute imediat după achiziție, dar nu mai târziu, afectează condiționarea fricii contextuale. Arderea specifică locului este evidentă la expunerea inițială la un mediu nou sau la porțiuni noi dintr-un mediu familiar. Rata de ardere în teren și stabilitatea câmpurilor de loc cresc inițial în timp, dar, pe măsură ce se petrece mai mult timp în mediul nou, aceste modificări încetează astfel încât proprietățile câmpului seamănă în cele din urmă cu cele găsite în mediile familiare. Celulele plasate au fost, de asemenea, înregistrate în timp ce șobolanii învață sarcini dependente de HPC. În aceste condiții, câmpurile de loc devin mai specifice pe măsură ce învățarea progresează. Aceste câmpuri tind, de asemenea, să se îndrepte spre noi locații de obiective atunci când șobolanii sunt testați în medii familiare. În plus față de schimbările observate în sarcinile spațiale, răspunsurile pe teren se schimbă după condiționarea fricii. Mai precis, condiționarea de frică contextuală dependentă de HPC duce la o mai mare remapare a câmpului locului decât condiționarea fricii indicată, care nu depinde de un HPC intact. Aceste rezultate indică faptul că stabilitatea câmpului locului și gradul de remapare sunt legate de învățarea de noi informații spațiale. Cu toate acestea, aceste schimbări pot fi, de asemenea, legate de schimbări în comportamentul animalului, cum ar fi mișcarea, emoția și atenția, care sunt asociate cu o nouă învățare. răspunsurile pe teren se schimbă după condiționarea fricii. Mai precis, condiționarea de frică contextuală dependentă de HPC duce la o mai mare remapare a câmpului locului decât condiționarea fricii, care nu depinde de un HPC intact. Aceste rezultate indică faptul că stabilitatea câmpului locului și gradul de remapare sunt legate de învățarea de noi informații spațiale. Cu toate acestea, aceste schimbări pot fi, de asemenea, legate de schimbări în comportamentul animalului, cum ar fi mișcarea, emoția și atenția, care sunt asociate cu o nouă învățare. răspunsurile la câmp se schimbă după condiționarea fricii. Mai precis, condiționarea de frică contextuală dependentă de HPC duce la o mai mare remapare a câmpului locului decât condiționarea fricii, care nu depinde de un HPC intact. Aceste rezultate indică faptul că stabilitatea câmpului locului și gradul de remapare sunt legate de învățarea de noi informații spațiale. Cu toate acestea, aceste schimbări pot fi, de asemenea, legate de schimbări în comportamentul animalului, cum ar fi mișcarea, emoția și atenția, care sunt asociate cu o nouă învățare.

Porcii ca specii model pentru a investiga efectele evenimentelor din viața timpurie asupra funcțiilor comportamentale și neurologice ulterioare
Rebecca E. Nordquist,... Saskia S. Arndt, în Modele animale pentru studiul bolilor umane (ediția a doua), 2017

2.1 Sarcina Holeboard
Învățarea spațială și sarcinile de memorie pot fi extrem de utile și potrivite pentru testarea porcilor atât la vârste mici, cât și la vârste mai mari. În aceste tipuri de sarcini, animalele trebuie să învețe să caute recompense fie pe o alee, cu poziții de pornire fixe și un singur traseu corect pentru a găsi toate recompensele, fie într-un labirint de „liberă alegere" ( Crannell, 1942; Lachman și Brown, 1957; van der Staay și Bouger, 2005). În cele din urmă, animalelor li se permite să exploreze arene în care pot fi găsite recompense în diferite locuri. Animalele sunt libere să stabilească în ce ordine caută recompense și dacă să revină sau nu într-o locație vizitată anterior. Cea mai eficientă strategie este de a vizita locațiile care conțin recompense și de a vizita locațiile recompensate o singură dată. Faptul că porcii sunt mobili în esență de la naștere facilitează utilizarea sarcinilor de învățare spațială la purcei, deși este important ca animalele să aibă maturitatea pentru a putea învăța sarcina la vârsta testată. Pentru Holeboard-ul complet de porci, acesta pare (în mâinile noastre) să aibă vârsta de aproximativ 6 săptămâni ( Antonides și colab., 2015b și observații informale).

În sarcinile de memorie spațială, un animal trebuie să-și amintească unde a fost deja pentru a evita revizuirile neremunerate. Această listă de locații deja vizitate este păstrată temporar în memoria de lucru ( Olton și Samuelson, 1976 ). Informațiile păstrate în memoria de lucru sunt relevante numai în cadrul unui proces specific, deoarece reflectă locul în care a fost un animal și a consumat deja recompensele sau a realizat că o locație nu este momită. Memoria de referință ( Olton și Samuelson, 1976 ) conține informații independente de încercări despre, de exemplu, locațiile în care poate fi găsită recompensa alimentară. Un avantaj al labirintelor cu alegere liberă este că memoria de lucru și memoria de referință pot fi evaluate simultan în cadrul aceluiași test.

În testul holeboard de porc, modelat după sarcina holeboard pentru rozătoare, este atras un număr fix de locații într-un câmp mai mare, de exemplu 4 locații dintr-un posibil 16 (deci 1 din 4). Pentru rozătoare, acest aparat de testare constă de obicei dintr-o placă cu găuri, dintre care unele conțin momeală, iar altele nu. Pentru porci, au fost utilizate diverse construcții adecvate dimensiunii și rezistenței porcilor, inclusiv găleți atașate pe podea ( Arts și colab., 2009; Bolhuis și colab., 2013; Clouard și colab., 2016; Haagensen și colab., 2013 ). În laboratorul nostru, folosim o configurație în care vasele din plastic pentru câini sunt fixate pe o podea cu șipci, acoperite cu bile de plastic. Aceste bile de plastic pot fi nasatedeoparte pentru a descoperi vasele, care pot conține recompense. În configurarea noastră, notarea este automatizată utilizând magneți și senzori instalați în bile și vase alimentare ( Fig. 39.1 și 39.2 ), care sunt conectați la un computer printr-o interfață. Am compilat programe software specializate pentru a înregistra marcaje de timp ale vizitelor în fiecare castron și pentru a calcula diferite măsuri, inclusiv, printre altele, memoria de lucru, memoria de referință, timpul de latență până la primele vizite și ordinea vizitelor.

Conectați-vă pentru a descărca imaginea la dimensiune completă
Figura 39.1. Aparat Holeboard pentru evaluarea învățării discriminării spațiale la porci (A) și un aparat pentru evaluarea prejudecății judecății și a comportamentului decizional la porci (B). (A) În sarcina holeboard, recompensele sunt ascunse sub bile de plastic dure pe care animalul le poate ridica folosind botul său. (B) În sarcina de joc și în aparatul de luare a deciziilor pentru porci, animalul experimental intră în arena de testare printr-o anticameră. Fiecare cutie de poartă conține o minge mare din plastic dur care poate fi ridicată ca răspuns operant. Recompensa (de obicei, M & M) poate fi găsită într-un jgheab central. Accesibilitatea momelii în jgheab este controlată de experimentatorul care acționează un capac care acoperă jgheabul alimentar.

Sursa: Modificat din Antonides și colab. (2015a), conform termenilor de acces deschis și utilizat cu permisiunea lui Murphy, E., Kraak, L., van den Broek, J, Nordquist, RE, van der Staay, FJ, 2015. Luarea deciziilor sub risc și ambiguitate în porci cu greutate redusă la naștere. Anim. Cogn. 18 (2), 561-572.

Conectați-vă pentru a descărca imaginea la dimensiune completă
Figura 39.2. Detalii despre „găurile" utilizate atât în ​​configurația holeboardului de porc, cât și în configurarea alegerii active utilizate în prejudecățile de judecată și luarea deciziilor.

Bilele de plastic sunt prevăzute cu magneți și atârnate de un fir de oțel inoxidabil între patru tije din oțel inoxidabil. Bilele se așază în vase de plastic care conțin senzori care pot detecta mișcarea magnetului. Când animalul deplasează mingea, fie pentru a avea acces la o recompensă, fie ca răspuns operant, senzorul detectează mișcarea magnetului și trimite un impuls prin interfață către un computer care rulează un software de înregistrare.

Sursa: Modificat din Antonides și colab. (2015a), conform termenilor de acces deschis.
S-a demonstrat că tabla de porc produce rezultate foarte reproductibile atunci când se compară între studii. Experimentele independente au folosit holeboard-ul porcului pentru a compara performanța holeboard-ului la animalele cu greutate mică la naștere și la greutatea normală la naștere ( Antonides și colab., 2015a; Gieling și colab., 2012b ), animale din așternuturi mari sau mici ( Fijn și colab., 2016 ), efectele intervenției farmacologice cu blocantul M1R biperidin ( Gieling și colab., 2013 ), efectele locuinței îmbogățite ( Bolhuis și colab., 2013; Grimberg-Henrici și colab., 2016 ), efectele izolării sociale peste noapte ( van der Staay și colab., 2016 ) și efectele deficitului de fier în timpul vieții timpurii ( Antonides și colab., 2015b) prezintă performanțe foarte similare între grupurile de control, indicând replicabilitatea testului între studii. Testul arată, de asemenea, sensibilitate la deficite de performanță ( Antonides și colab., 2015b; Gieling și colab., 2013 ), precum și performanță îmbunătățită ( Antonides și colab., 2015a; Grimberg-Henrici și colab., 2016 ), deși acesta din urmă va ajunge la nivelul plafonului performanță relativ rapidă, deoarece animalele normale ating performanțe aproape perfecte, în special în ceea ce privește memoria de lucru.

Testele comportamentale pot oferi informații valoroase, cu condiția ca testele utilizate să fie valabile și fiabile. Validitatea poate fi definită ca gradul în care un test măsoară ceea ce ar trebui să măsoare. Fiabilitatea, pe de altă parte, este definită ca repetabilitatea scorurilor, obținute de la pacienți nemodificați (oameni sau animale), în diverse condiții de notare ( Mokkink et al., 2009 ). Sunt definite patru tipuri diferite de fiabilitate: test-retest, consistență internă, fiabilitate interterană și intraraterală. În termeni mai simpli, un test valid, oferă rezultate „corecte", în timp ce unul care este fiabil, oferă rezultate „bune" ( Martin și Bateson, 2007). Testele de comportament pentru porci nu sunt frecvent testate pentru fiabilitate, ceea ce reprezintă un obstacol major pentru dezvoltarea porcului ca specie model pentru testarea cognitivă.

Am testat fiabilitatea intrarater și interrater în testul holeboard de porc, calculând fiabilitatea intrarater prin compararea datelor obținute din înregistrarea video live cu datele obținute din înregistrarea înregistrărilor video din aceleași studii. De asemenea, am testat fiabilitatea interraterilor prin compararea rezultatelor memoriei de lucru și de referință a programului de calculator utilizat pentru a înregistra vizitele în găuri, a rezultatelor de lucru și a memoriei de referință, așa cum a fost punctată vizual de observator. Rezultatele acestui studiu au arătat o fiabilitate ridicată atunci când se compară scorul manual cu scorul de către software-ul specializat, ceea ce indică o fiabilitate ridicată a configurării testului. Studiul a arătat, de asemenea, că, pentru observarea manuală, experiența poate juca un rol important în fiabilitatea interraterilor; fiabilitatea interrater a fost scăzută, posibil datorită unei curbe de învățare în observator (Meléndez Suárez, 2014 ). A se vedea caseta 39.1 pentru o descriere detaliată a metodelor și rezultatelor acestui studiu de fiabilitate.

Caseta 39.1
Metode și rezultate ale unui studiu de validare a sarcinii Holeboard Pig

Raportat inițial în Meléndez Suárez (2014).

Procedură: Douăzeci de purcei cu greutate medie [(Terra × rasa finlandeză) × Duroc], 10 bărbați și 10 femele, de la ferma de la Universitatea Utrecht au fost selectați la vârsta de 3 săptămâni din 10 litere diferite. Bărbații și femelele erau adăpostite separat în stilouri îmbogățite cu paie și o minge. Antrenamentul de holeboard a început când purceii aveau 41 de zile. Animalele au fost obișnuite cu experimentatorii pentru o perioadă de 2 săptămâni, timp în care au fost hrăniți cu M & M pentru a-i obișnui cu momeala. Fiecare porc a fost repartizat aleatoriu la una dintre cele patru configurații, cu locații diferite ale bolurilor momite. Masculii și femelele au fost împărțite în două subgrupuri, cu un total de patru grupe formate din cinci porci fiecare. Cele patru grupuri au fost testate aleatoriu folosind comenzile de testare ABBA și BAAB în zile alternative, unde litera A reprezenta grupul feminin și litera B bărbații. Porcii din subgrupuri au fost testați într-o ordine aleatorie în timp ce se prezentau la ușă. Fiecare porc a fost testat de două ori pe parcursul unei zile, un test imediat după celălalt (studii masive).

Fiabilitate intraraterală : în ziua 18 de antrenament, un medic veterinar, fără experiență anterioară în evaluarea comportamentului animalelor, a marcat în direct vizitele la boluri pentru 20 de porci, câte două probe fiecare. Scorul live s-a făcut folosind un monitor conectat la o cameră situată deasupra tabloului Holeboard. Testele au fost înregistrate pentru a doua evaluare. Vizitele la boluri au fost înregistrate folosind un computer cu JWatcher Versiunea 1.0 instalată. La o săptămână după înregistrarea live, același observator a înregistrat înregistrarea video, pentru a compara ambele fișiere și a obține fiabilitatea intrarater. JWatcher Versiunea 1.0 a fost utilizată pentru a calcula procentul de acord și coeficientul kappa.

Fiabilitatea interrater : Pe baza rezultatelor obținute din fiabilitatea intrarater, memoria de lucru și de referință a celor 40 de studii au fost calculate folosind formulele:

Rezultatele obținute pentru memorie de lucru și de referință de pe computer au fost comparate cu cele obținute de observator.

Analiză statistică : Pentru fiabilitatea intrarater, s-au utilizat statistici kappa pentru a obține procentul de acord și coeficientul kappa.

Pentru fiabilitatea interraterului, s-au folosit un test Wilcoxon t și un test de corelație Pearson pentru a vedea asocierea dintre rezultatele din programul de computer și observator, pentru referință și memoria de lucru a celor două proceduri de notare (automat vs. Toate analizele statistice au fost efectuate utilizând un program de calculator SPSS pentru Windows (versiunea 16.0) (SPSS Inc., IL, SUA).

Rezultate : Valorile coeficientului kappa obținute din cele 40 de studii sunt prezentate în Tabelul 39.1. Cel mai mare scor al coeficientului kappa are o valoare de 1 și reprezintă că cele două proceduri de notare care sunt comparate au aceeași secvență de coduri cheie. În acest tabel, putem vedea că există mai multe scoruri cu o valoare de 1, dar există și multe valori mici. Coeficientul mediu kappa pentru cele 40 de studii este de 0, 8.

Tabelul 39.2 conține corelații Pearson din cele două seturi de date și valorile P ale corelațiilor. Seturile de date sunt foarte corelate.

Sisteme multiple de memorie la oameni și rozătoare ☆
Norman M. White, Veronique D. Bohbot, în Modulul de referință în neuroștiințe și psihologie bio-comportamentală, 2017

Învățare contextuală latentă
În timp ce învățarea spațială implică informațiile necesare pentru a naviga dintr-un loc în altul folosind informații despre relațiile dintre stimulii distali și (adesea) relațiile lor cu indicii locali, învățarea contextuală implică informațiile necesare pentru a recunoaște un loc și a-l distinge de alte locuri, uneori în același mediu general. Astfel, un „context" este o serie de stimuli individuali, cum ar fi cei vizibili din interiorul unei cuști de testare specifice, care sunt combinate într-o reprezentare neuronală a unui anumit loc ( Rudy, 1991 ), probabil ca o serie de asociații SS.

Învățarea contextuală latentă a fost studiată în principal folosind condiționarea fricii, în care șobolanii învață că este posibil să primească un șoc atunci când sunt plasați într-un anumit context. Această cunoaștere este exprimată ca îngheț. O serie de experimente ( Fanselow, 1980 ) au arătat că înghețarea după șocul piciorului este un răspuns condiționat la contextul în care a fost experimentat șocul. Fanselow (1986) a arătat, de asemenea, că șobolanii necesită ceva timp pentru a explora cușca de testare pentru a dobândi o reprezentare integrată a stimulilor din cușcă care pot servi drept CS contextual. Acest CS contextual formează o asociere CS-SUA cu șocul SUA. Necesitatea acestei pre-expuneri la contextul șocului pentru a observa înghețarea condiționată este uneori numită „efectul de pre-expunere la context".

Achiziționarea reprezentării contextului în timpul perioadei de pre-expunere este o formă de învățare latentă, iar un hipocamp funcțional este necesar atât pentru achiziția, cât și pentru exprimarea învățării contextuale latente ( Matus-Amat și colab., 2004; Rudy și colab., 2002 ), deși o formă de înghețare condiționată non-contextuală poate fi dobândită în absența hipocampului ( Biedenkapp și Rudy, 2009 ). Acest lucru diferă de achiziționarea de informații spațiale latente, care nu necesită un hipocamp funcțional, deși expresia informațiilor spațiale dobândite depinde de hipocamp.

Hipocampul conectat
Emilie Werlen, Matthew W. Jones, în progres în cercetarea creierului, 2015

3.4.2 Rolul DA în reluare
În urma învățării spațiale, șobolanii CA1 și CA3 plasează celulele „reluează" secvențe de spiking care recapitulează tiparele de activitate invocate în timpul comportamentului anterior. Această reluare are loc în timpul odihnei ulterioare ( Foster și Wilson, 2006 ) sau în timpul somnului ( Lee și Wilson, 2002; revizuit în O'Neill și colab., 2010 ). Evenimentele de reluare coincid cu oscilații de înaltă frecvență (100-200 Hz) numite ondulații de undă ascuțită (SWR) în CA1 și apar pe o scară de timp comprimată care ar putea permite inducerea LTP să consolideze ansamblurile de celule recrutate în timpul învățării ( Sadowski și colab., 2011 ). În consecință, blocarea undelor afectează consolidarea memoriei la rozătoare (Ego-Stengel și Wilson, 2010; Girardeau și colab., 2009 ).

În concordanță cu faptul că undele tind să apară în jurul site-urilor de recompensă și, prin urmare, pot coincide cu eliberarea DA, Foster și Wilson (2006) au sugerat că eliberarea DA gradată poate semnala valoarea așteptată în funcție de distanța față de recompensă, influențând astfel recrutarea locului celule în evenimente de reluare. Deși acest model încă nu a fost testat direct, dovezile recente sugerează că eliberarea DA în hipocampus poate influența consolidarea memoriei prin consolidarea reluării în timpul SWR. În feliile de hipocamp, apariția ondulării CA1 este crescută după tratamentul DA ( Miyawaki și colab., 2014 ). Într-un in vivostudiu, șobolanii care au efectuat o sarcină spațială au prezentat SWR crescut după studii recompensate comparativ cu cele nerecompensate. Mai mult, neuronii care au un câmp de loc pe labirint și neuronii activi în cursul precedent au fost mai predispuși să declanșeze în timpul SWR după testele recompensate decât recompensate ( Singer și Frank, 2009 ). Într-un studiu recent, fibrele DA care se proiectează de la VTA la hipocampul dorsal al șoarecilor au fost stimulate optogenetic, mimând ratele crescute de ardere ale neuronilor DA într-un mediu nou ( McNamara și colab., 2014). McNamara și colab. a observat o reactivare crescută în timpul SWR a neuronilor care erau activi în timpul comportamentului, sugerând o reluare crescută, precum și o memorie spațială crescută atunci când fibrele DA au fost fotoactivate. Interesant, eliberarea DA în timpul reluării ar putea crește, de asemenea, memoria spațială. Într-adevăr, stimularea fasciculului de creier anterior al șobolanului, asociată cu activitatea celulelor locului hipocampic în timpul somnului - deci în principal în timpul evenimentelor de reluare - crește preferința spațială pentru locațiile câmpului locului corespunzător în timpul comportamentului ulterior ( de Lavilléon și colab., 2015 ). Aceste rezultate recente întăresc teoria etichetării sinaptice, sugerând că concurența între activitatea neuronală și eliberarea DA, chiar luată în afara contextului de codare, este suficientă pentru a consolida memoria.

Prin urmare, pare plauzibil că efectele DA asupra modelelor experimentale de plasticitate sinaptică, cum ar fi LTP și STDP, și asupra activității structurate în timpul SWR pot reflecta un set de mecanisme conexe prin care DA hipocampică poate spori legarea ansamblurilor de celule active în timpul codificării salientului. evenimente, influențând puterea și durata amintirilor prin modelarea ulterioară a plasticității indusă în timpul consolidării „off-line". Rămâne neclar modul în care aceste efecte se referă la densitatea diferențială a terminalului DA și a receptorilor din subcâmpurile hipocampului; de exemplu, expresia relativ selectivă a D1R în girusul dentat poate conferi un rol preferențial în recrutarea ansamblurilor de celule granulare în timpul codificării informațiilor noi.

Influența potențială a efectelor secundare, „de sus în jos" ale neocortexului asupra hipocampului după sau în timpul eliberării DA, de exemplu, PFC poate contribui, de asemenea, la modularea reluării. În schimb, relațiile dintre reluarea hipocampului și reluarea în striatul ventral sunt în concordanță cu reluarea hipocampală (a informațiilor spațiale) care declanșează reluarea (a informațiilor de recompensare) în altă parte ( Lansink și colab., 2009 ). O altă considerație este că DA, în comun cu majoritatea neuromodulatorilor, își joacă rolul în modularea calendarului și structurii somnului și trezirii în sine ( Monti și Jantos, 2008); rămâne neclar dacă acest lucru este mediat prin circuite complet separate sau coordonat cumva cu rolurile potențiale ale DA în procesarea informațiilor dependente de somn.

Modele de șobolani ale declinului cognitiv legat de vârstă
Jennifer L. Bizon, Michelle M. Nicolle, în Manualul modelelor pentru îmbătrânirea umană, 2006

COGNIȚIE MEDIALĂ TEMPORALĂ LEGATĂ: CORELAȚII CU MODIFICĂRI NEUROBIOLOGICE
Folosind Scorul indexului de învățare spațială derivat, se poate apoi corela o varietate de date neurobiologice și neuroanatomice cu performanțele de învățare spațială în rândul șobolanilor în vârstă. Figura 32.4 prezintă date obținute utilizând modelul comportamental descris mai sus. În acest studiu, numărul total de neuroni din regiunea hipocampală a fost evaluat la șobolani caracterizați comportamental folosind stereologie cantitativă imparțială, întrucât multe teorii ale pierderii de memorie legate de vârstă la momentul respectiv au considerat pierderea celulară ca obiectiv pentru efectele vârstei asupra cunoașterii. Cu toate acestea, așa cum se arată în Figura 32.4, Rapp și Gallagher (1996)a constatat că pierderea neurală sinceră în formațiunea hipocampală nu este omniprezentă în modelul Long-Evans de șobolan, chiar dacă un număr considerabil de șobolani incluși în acel studiu au fost afectați spațial.

Conectați-vă pentru a descărca imaginea la dimensiune completă
Figura 32.4. Aceste grafice demonstrează o analiză stereologică a numărului neuronal în toate subcâmpurile de girat dentat și hipocamp propriu-zis la șobolani tineri și vârstnici Long – Evans caracterizați anterior în sarcina labirintului de apă Morris. Rețineți în panourile A și B că numărul total de neuroni nu este semnificativ diferit între animalele tinere, fără vârstă și cu deficiențe de vârstă pentru stratul de celule granulare (A), CA3 / 2 și CA1 (B). Mai mult, nu se observă nicio corelație între indicele individual de învățare (scorurile mai mari indică o afectare mai mare) și numărul de neuroni din CA3 / 2 (grafic inferior). Această constatare a fost consecventă atât la animalele tinere (cerc deschis), cât și la cele în vârstă (pătrat închis) din hipocampus corect prezentate aici și pentru celulele granulare ale girusului dentat (datele nu sunt prezentate).

Aceasta constatare acum a fost documentată pentru principalele neuronii formațiunii hipocampice, cortexul entorhinal, iar regiunea parahippocampal, inclusiv cortexurile perirhinal și postrhinal ( Rapp și colab. 1996; Rapp și colab. 2002; Figura 32.1 ). Lipsa unei neurodegenerări sincere în timpul îmbătrânirii normale a fost confirmată și la alte modele de rozătoare și primate, inclusiv la oameni ( Merrill și colab., 2003; Rasmussen și colab., 1996; West și colab., 1994). Date suplimentare care susțin lipsa neurodegenerării omniprezente în acest model sunt furnizate de absența astrocitelor hipertrofiate (observare personală; Bizon și Rapp) și a altor markeri precum OX-6 ( Nicolle și colab., 2001 ), care sunt în general asociați cu degenerare. Aceste date contestă opinia de lungă durată că neurodegenerarea este o condiție necesară a afectării cognitive legate de vârstă și justifică o analiză suplimentară.

Cu siguranță, această absență a morții neuronale sincere ne-a redirecționat gândirea despre afectarea neuronală legată de vârstă și ne-a concentrat eforturile spre identificarea schimbărilor în interiorul și comunicarea între neuronii care sunt asociați cu plasticitatea neuronală ca principali contributori la deficitele cognitive. Cu alte cuvinte, ipotezele noastre actuale sunt că funcționarea și conectivitatea celulelor suboptimale, mai degrabă decât moartea neuronală sinceră, vor sta la baza declinului multor abilități cognitive care apar odată cu vârsta. Astfel de deficite celulare au fost de fapt identificate în modelul șobolanului Long-Evans. De exemplu, s-au găsit diferențe în ceea ce privește proprietățile neurofiziologice ale celulelor plasate la șobolanii cu vârstă slabă față de cei tineri și vârstnici neafectați (vezi Capitolul 33 de Nancy L. Nadon). Alte descoperiri, inclusiv modificări ale expresiei genelor și proteinelor și deficite în anumite semnalizări celulare căile au fost dezvăluite folosind modelul șobolanului Long – Evans.

De exemplu, folosind șobolani Long-Evans tineri și bătrâni caracterizați comportamental pe labirintul de apă Morris așa cum s-a descris mai sus, grupul nostru a constatat că receptorul metabotrop de glutamat (mGluRs) și semnalizarea receptorilor colinergici muscarinici în hipocampus este disfuncțională la vârstnici, cu dificultăți de învățare șobolan ( Nicolle și colab., 1999; Chouinard și colab., 1995 ). Atât mGluR, cât și stimularea fosfoinozidică a receptorului M1 muscarinicCifra de afaceri (PI) este redusă la șobolanii în vârstă, iar magnitudinea scăderii semnalizării se corelează cu severitatea afectării cognitive. Figura 32.5 prezintă o corelație între indicele de învățare și răspunsul la fluctuația PI care a apărut ca o consecință a stimulării receptorilor de tip 1 mGluR cu agonistul 1S, 3R ACPD.

Conectați-vă pentru a descărca imaginea la dimensiune completă
Figura 32.5. Acest grafic arată relația cifrei de afaceri a fosfoinozidelor mediate de mGluR (PI) în hipocamp în raport cu capacitatea de învățare spațială. Punctele de date reprezintă valori individuale pentru șobolani tineri și vârstnici. Indicele de învățare este pe axa X și 1S, 3R ACPD EMAX, o măsură a cifrei de afaceri PI, pe axa Y. Se poate observa regresia liniară între cifra de afaceri PI și indicele de învățare pentru șobolani tineri și vârstnici grupați împreună (linie continuă). S-a observat o corelație negativă semnificativă ( R = –0.67, p & lt;.01), cu o învățare mai afectată (valoarea indicelui de învățare mai mare) legată de scăderea cifrei de afaceri (dezintegrări mai mici pe minut [dpm] de [ 3]H] -IP1). În ansamblu, cifra de afaceri a PI mediată de mGluR a scăzut odată cu creșterea vârstei cronologice și a fost cea mai tocită la șobolanii în vârstă cu cea mai severă afectare cognitivă, indicată de o corelație semnificativă doar în grupul în vârstă ( R = –.53, p & lt;.05).

Amploarea acestui deficit în cifra de afaceri PI corelată semnificativ cu scăderea memoriei spațiale legate de vârstă (R = –67, p

| RAY a răspuns:

Cunoașterea categoriilor și atributelor de obiecte le permite copiilor să organizeze mental și fizic lucrurile din lumea lor. Conștientizarea spațială și relațiile spațiale permit copiilor să localizeze obiecte și să navigheze cu succes în mediul lor.

de exemplu teoria lui newton il asociezi cu un mar,cu un pom,cea mai buna solutie de folosirea tuturor simtilor, mirosi ceva, asculti, auzi,o scrii,o predai cuiva, manci ceva,toate astea fac o mult mai buna amintire, desigur sa fi interesat,urmaresti documentare chimie,fizica,biologie,istorie, cumperi o carte, te expui in mod total, sesiuni mici cu putine informati, nu invata pe ultima suta de metri, invata din timp

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Concentrați-vă atenția
Concentrarea poate ajuta la îmbunătățirea memoriei
Er Creatives Services Ltd / Iconica / Getty Images
Atenția este una dintre componentele majore ale memoriei. Pentru ca informațiile să treacă din memoria pe termen scurt în memoria pe termen lung, trebuie să participați activ la aceste informații. Încercați să studiați într-un loc liber de distrageri, cum ar fi televiziunea, muzica și alte distracții.

A scăpa de distrageri ar putea fi o provocare, mai ales dacă sunteți înconjurat de colegi de cameră zgomotoși sau de copii zgomotoși.

Lasă deoparte o perioadă scurtă de timp pentru a fi singur.

Roagă-ți colegii de cameră să-ți ofere spațiu sau roagă-ți partenerul să ia copiii o oră pentru a te putea concentra asupra muncii tale.

Evitați Cramming
Studiați în mod regulat pentru a îmbunătăți memoria
Clicknique / Getty Images
Studierea materialelor pe mai multe sesiuni vă oferă timpul necesar pentru procesarea adecvată a informațiilor. Cercetările au arătat continuu că studenții care studiază în mod regulat își amintesc materialul mult mai bine decât cei care fac toate studiile într-o singură sesiune de maraton. 1

Structurați și organizați
Organizați informații pentru a îmbunătăți memoria
Compassionate Eye Foundation / Noel Hendrickson / Digital Vision / Getty Images
Cercetătorii au descoperit că informațiile sunt organizate în memorie în grupuri conexe. 2  Puteți profita de acest lucru structurând și organizând materialele pe care le studiați. Încercați să grupați concepte și termeni similari sau faceți o schiță a notelor și a lecturilor manuale pentru a ajuta la gruparea conceptelor conexe.

Utilizați dispozitive mnemonice
Utilizați pneumonie pentru a îmbunătăți memoria
sorendls / Getty Images
Dispozitivele mnemonice sunt o tehnică adesea utilizată de elevi pentru a ajuta la rechemare. O mnemonică este pur și simplu o modalitate de a vă aminti informațiile. De exemplu, ați putea asocia un termen pe care trebuie să-l amintiți cu un element comun cu care sunteți foarte familiarizați. Cele mai bune mnemonice sunt cele care utilizează imagini pozitive, umor sau noutate.

Vino cu o rimă, un cântec sau o glumă pentru a-ți aminti un anumit segment de informații.

Elaborați și repetați
Repetați informații pentru a îmbunătăți memoria
Chris Schmidt / Getty Images
Pentru a reaminti informații, trebuie să codificați ceea ce studiați în memoria pe termen lung. Una dintre cele mai eficiente tehnici de codificare este cunoscută sub numele de repetiție elaborativă.

Un exemplu al acestei tehnici ar fi să citiți definiția unui termen cheie, să studiați definiția acelui termen și apoi să citiți o descriere mai detaliată a ceea ce înseamnă acel termen. După ce ați repetat acest proces de câteva ori, probabil veți observa că reamintirea informațiilor este mult mai ușoară.

Vizualizați concepte
Utilizați vizualizarea pentru a îmbunătăți memoria
yang wenshuang / E + / Getty Images
Mulți oameni beneficiază foarte mult de vizualizarea informațiilor pe care le studiază. Acordați atenție fotografiilor, diagramelor și altor elemente grafice din manualele dvs. Dacă nu aveți indicii vizuale care să vă ajute, încercați să le creați. Desenați diagrame sau figuri în marginile notelor dvs. sau utilizați evidențieri sau pixuri în diferite culori pentru a grupa ideile conexe în materialele dvs. de studiu scrise.

Uneori, chiar și realizarea de carduri cu diferiți termeni pe care trebuie să-i amintiți vă poate ajuta să cimentați informații în mintea voastră.

Corelați informațiile noi cu lucrurile pe care le știi deja
Relaționarea informațiilor poate îmbunătăți memoria
Blend Images - Mike Kemp / Getty Images
Când studiați materiale necunoscute, acordați-vă timp pentru a vă gândi la legătura dintre aceste informații și ceea ce știți deja. Stabilind relații între idei noi și amintiri existente anterior, puteți crește dramatic probabilitatea de a aminti informațiile învățate recent.

Citeste cu voce tare
Învățați-i pe alții să vă îmbunătățească memoria
Hero Images / Getty Images
Cercetările publicate în 2017 sugerează că citirea materialelor cu voce tare vă îmbunătățește semnificativ memoria materialului. 3  Educatorii și psihologii au descoperit, de asemenea, că a avea elevi să învețe concepte noi altora îmbunătățește înțelegerea și amintirea.

Utilizați această abordare în propriile studii, predând noi concepte și informații unui prieten sau unui partener de studiu.

Acordați o atenție suplimentară informațiilor dificile
Concentrați-vă mai întâi pe informațiile dificile pentru a îmbunătăți memoria
101dalmatians / Vetta / Getty Images
Ați observat vreodată cum este uneori mai ușor să vă amintiți informații la începutul sau la sfârșitul unui capitol? Cercetătorii au descoperit că ordinea informațiilor poate juca un rol în rechemare, care este cunoscut sub numele de efect de poziție în serie. 4

Deși amintirea informațiilor de mijloc poate fi dificilă, puteți depăși această problemă petrecând timp suplimentar pentru a repeta aceste informații. O altă strategie este să încercați să restructurați ceea ce ați învățat, astfel încât să vă fie mai ușor de reținut. Când întâlniți un concept deosebit de dificil, dedicați ceva timp suplimentar memorării informațiilor.

Variați rutina de studiu
Schimbați-vă rutina pentru a îmbunătăți memoria
Isabel Pavia / Getty Images
O altă modalitate excelentă de a vă spori rechemarea este să vă schimbați ocazional rutina de studiu. Dacă sunteți obișnuiți să studiați într-o anumită locație, încercați să vă mutați într-un loc diferit în timpul următoarei dvs. sesiuni de studiu. Dacă studiați seara, încercați să petreceți câteva minute în fiecare dimineață examinând informațiile pe care le-ați studiat în noaptea precedentă.

Adăugând un element de noutate la ședințele de studiu, puteți crește eficacitatea eforturilor și vă puteți îmbunătăți semnificativ rechemarea pe termen lung.

Odihnestete
Somnul vă poate ajuta să vă îmbunătățiți memoria
James Woodson / Getty Images
Cercetătorii știu de mult că somnul este important pentru memorie și învățare. Cercetările au arătat că a face un pui de somn după ce ați învățat ceva nou vă poate ajuta să învățați mai repede și să vă amintiți mai bine.

De fapt, un studiu publicat în 2014 a constatat că dormitul după ce a învățat ceva nou duce de fapt la schimbări fizice în creier. Șoarecii lipsiți de somn au experimentat o creștere dendritică mai mică în urma unei sarcini de învățare decât șoarecii bine odihniți

https://www.verywellmind.com/great-ways-to-improve-your-memory-2795356

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii foarte atenta la ora când profesorul explica lecția. Daca nu înțelegi ceva întreabă profesorul in timp ce preda lecția. Acasă când citești sa te concentrezi pe ceea ce citești si sa nu te gândești la alte lucruri. La matematica pe langa tema pentru acasă rezolva cat mai multe exerciții si probleme.

| LaFIX a răspuns:

Sa fi atent(ă) la ore, și să încerci să reti informații, sau sa scrii cu pixuri colorate sau carioci, ajută la reținere

| denizatpu explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru informații! Daca aș putea, v-aș da la toți! Din această cauză nu o sa dau la nimeni! Toate răspunsurile imi sunt de folos!