| cats273839 a întrebat:

Salut, TPU! Eu trec clasa a 8-a si am nevoie de niste sfaturi in legatura cu evaluarea nationala, dar va rog sa nu ma judecati. La romana ma descurc in principiu, cam de 9 si ceva la examen, insa la matematica sunt praf. Din clasa a 6-a nu am mai inteles nimic. Atunci ni s-a schimbat profesoara intr-una cam slaba, dupa parerea mea. Intarzie la ore si preda in ultimele minute. De asemenea, nu ne-a ascultat niciodata daca nu am vrut, asa ca a fost usor sa refuz iesitul la tabla si sa imi dea note pe teme in schimb. Stiu ca nu am facut bine si ca a trebuit sa ma implic mai mult, dar acum asta e. Este posibil sa recuperez toata materia 5-7 vara aceasta si sa iau minim 8-8, 50 la examen? Multi colegi (inclusiv eu) am ramas rau in urma cu materia din cauza profesoarei. In a 7-a am dat un singur test prin iarna si atat. Va rog sa imi recomandati culegeri de matematica pe care le-as putea lucra vara aceasta si canale de Youtube/lectii online ca sa ma ajute.

Răspuns Câştigător
| Regiii a răspuns:

Bună! Sigur ca poți recupera materia. Dacă ai posibilitatea financiara îți sugerez sa te apuci sa faci meditatii la mate, măcar o ședință pe săptămână. În cazul în care nu ai posibilitatea, îți sugerez sa cauți cărți pdf online, site-uri. Îți atașez la final niște site uri utile. Primul conține materia.

https://100dezilepanalaexamen.ro/my-account/index.php

https://www.e3.ro/teste-evaluare-nationala-2022/

https://heiprofu.ro/......iecte-en8/

5 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Într-o singură vară nu recuperezi, dar cu meditații intensive pe perioada vacanței, apoi două meditații pe săptămână pe perioada anului școlar se poate.
Până la culegeri și Youtube, găsește în oraș un profesor bine cotat și mergi să te mediteze.

| cats273839 explică (pentru adryang78):

Ce inseamna intensive? Cate ore pe saptamana in vacanta?

| adryang78 a răspuns (pentru cats273839):

"Intensiv", după propria experiență, înseamnă câte 4 meditații pe săptămână, a câte 2 ore fiecare. Eu așa am procedat când am decis să dau la facultate la Litere, profil Română-Italiană. Nu făcusem o boabă italiană, și are gramatica la fel de dificilă ca româna. M-am meditat 4 zile pe săptămână, pe toată perioada vacanței și am reușit.

| cats273839 explică:

Si ca ar fi trebuit sa ma implic mai mult* Imi cer scuze pentru greselile de ortografie, m-am grabit cand am scris mesajul.