| Fara7390 a întrebat:

Explicati-mi si mie semnificatia frazei : `` Va iert, dar nu va uit ``
Ce inseamna? Tot am auzit-o...
Funda!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E destul de clar, nu prea vad ce e de explicat

| Freya1 a răspuns:

Inteleg ca ai gresit dar nu am cum sa uit ca ai gresit ceva de genu.

| Sn4k3 a răspuns:

Ca ii iarta, dar nu ii uita cu sensul ca o sa aiba grija pe viitor.

| Lioana a răspuns:

Iertarea presupune ca persoana lezata pastreaza relatia cu persoanele respective si nu mai tine suparare.
Neuitarea presupune ca ramane amintirea trista a ceea ce au facut respectivii si ca va fi mai prudent pe viitor, ca increderea in ei e mai scazuta.
Unii probabil vor intoarce faza, sau vor face alta, sau poate pur si simplu vor ramane indiferenti la nevoile celor care l-au ranit si nu isi vor oferi ajutorul, dar asta e valabil doar pentru persoanele razbunatoare.

| Caro34 a răspuns:

Cand esti ranit de catre o persoana, atunci poti zice asta intr-un moment deja de acceptare - iert ceea ce mi-ai facut insa nu voi uita niciodata cat am suferit. Sunt rani care chiar si dupa multi ani se cicatrizeaza greu si chiar cicatrizate lasa urme greu de sters: fizic, psihic, spiritual. Poti trece peste insa nu poti uita tot ceea ce s-a intamplat fiindca ai fost afectat! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă că cineva iartă o persoană sau mai multe care au făcut ceva rău, urât...Dar acea persoană nu o să uite niciodată ce i-au făcut acele persoane.

| nukeyly a răspuns:

"da nu te uit" esti trecut pe lista neagra mai devreme sau mai tarziu cineva sau CEVA o sa ti-o intoarca la fel, mai mult sau mai putin_murphy say: ti-a facut un rau mare intorcei-l cu 7 mici. deci NU TE UIT_omu bun e omu fraier cu abonament! _

| Adiadictie a răspuns:

E spusa de o persoana razbunatoare

| Andrea39 a răspuns:

Inseamna că cea persoană iartă dar nu o sa uite si la urmatoarea greșeală o sa-și aminteasca si greșeala precedentă
Sper ca te-am ajutat. Funda?