| Daria a întrebat:

Imi puteti explica va rog care e diferenta dintre omonine si cuvinte polisemantice, tot timpul le incurc.Va rog nu dati copy-paste de pe net, explicati-mi daca stiti.Multumesc.happy

4 răspunsuri:
| Afdsa a răspuns:

Buna :*. Pai cuvintele polisemantice au mai multe intelesuri.De exemplu:ochi:Organ, oua(ochi prajit), etc. Iar omonimele sunt cuvintele care au aceeasi forma dar sensurile sunt diferite.De exemplu:noua:Mi-am luat o rochie noua.(sau). Am luat nota noua la romana. N-ai pentru ce ^^, si sper ca ai inteles. :*

| WestSid3 a răspuns:

Deci...
Omonimele sunt cuvintele care au aceeasi forma, dar sens diferit.
Cuvintele polisemnatice sunt cuvintele care au doua sau mai multe sensuri legate intre ele.
Treaba sta cam asa: la omonime (spre exemplu: lac >apa/lac de unghii)cuvintele nu au nici o legatura, nu se refera la lucruri care se aseamana.
La cuvintele polisemantice, spre exemplu:
Ex1: Pictorul si-a prezentat panza pictata la expozitie.
Ex2: Paianjenul a tesut o panza.
Cuvantul polisemantic "panza" are legatura, pentru ca im ambele cazuri se refera la aporape aceleasi lucruri, insa prea putin diferite (panza este tesuta).
In concluzie: omonimele au aceeasi forma, insa nici o legatura, iar cuv. polisemantice au o stransa legatura intre ele.
Numai bine

| TheBadOne a răspuns:

Omonimele sunt cuvintele cu aceeasi forma si cu sens diferit.
Cuvintele polisemantice sunt cuvintele cu 2 sau mai multe intelesuri.
Precum vezi, nu este o diferenta foarte mare, de exemplu masa este cuvant polisemantic, dar daca ii extragem dintr-un context spunem ca este omonim, nu cuvant polisemantic.
Sper ca nu te-am incurcat si mai mult.

| jan33tt a răspuns:

Cuvintele polisemantice au mai multe intelesuri de ex:picior: ca parte a corpului, picior de scaun, de masa...si omonimele sunt cuv care au aceeasi forma sar sensuri diferite ex:broasca-broasca:broasca de la usa-broasca fiinta. sper ca ti am fost d ajutor...si scuza-ma dar cred ca ai uitat s zici ca dai fundita pentru raspuns corectlaughing)