| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti care este treaba cu "motivarea cratimei?" In exercitii,că niciodata n-am inteles-o si n-am facut-o corect, imi puteti da exemple si să explicati?

Răspuns Câştigător
| Goddessss a răspuns:

Sigur, te ajut eu.
Cratima:
1) marcheaza elidarea(lipsa) unei vocale, elidarea hiatului, reducerea Nr de silabe.
De exemplu: n-am nevoie. Cratima marchează elidarea vocalei u (nu am nevoie), evitarea hiatului și reducerea nr.de silabe
2)marchează rostirea împreună a două părți de vb diferite
De exemplu: bine-ai venit, vazandu-l
3)marchează o forma verbala inversa( specifica vorbirii populare)
De exemplu: vazut-au, jelui-m-as.
4)marchează atasarea unor prefixe sau sufixe
De exemplu: ex-ministru, pro-educatie
5)marchează legarea articolului hotărât de cuvinte greu flexionabile
De exemplu: show-ul, show-uri,
6) participa la formarea numeralelor ordinale scrise cu cifre, prin atașarea formantilor: "lea", "a" sau nr fracționare scrise cu cifre prin atașarea "ime"
De exemplu: secolul al xix-lea, clasa a 8-a, 16-ime.
7) unește elementele unor cuvinte compuse prin alăturare
De exemplu: mai-mult-ca-perfect, caine-lup, după-amiază.
8) unește componentele secvențelor formate din substantiv (grade de rudenie) cu adjectivul pronominal posesiv.
De exemplu: mamă-ta, taică-su, ta-su, mă-ta.
Sper că te-am ajutat.
Dacă mai ai întrebări, spune-mi.