| TigrulLicean a întrebat:

Salut TPU.
Luni dau BAC-ul la romana, dar am invatat doar 7-9 opere din cele 12 scrise in programa. Romana e ceea ce m-a derutat pentru o lunga perioada de timp, mai ales dupa ce am luat 6 la simulare din cauza ca mi-a picat o opera pe care nici nu prea am pus accent la acea perioada.
Aveti ceva sfaturi in cazul asta?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte ca ai toata duminica la dispozitie, cand poti invata inca 3 opere si ai acoperit toata materia!
Inchizi telefonul, computerul si pui mana serios pe tocit, ca maine-i examenul.
Sa fie cu succes!

| Catrice a răspuns:

Eu dacă știam 5 era ceva și am luat 8 și ceva laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catrice):

Nu-l incuraja sa nu le invete si pe celelalte, ca de-i pica 3 subiecte din cele 3 opere pe care nu le-a invatat, pica BAC-ul la romana.

Eu spun ca are 16 ore libere AZI si poate sa invete pe indelete nu 3 opere ci pe toate, daca pune mana serios si le repeta, sa le aiba proaspete in memorie.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pentru ca mai e doar putin timp, as incerca sa citesc niste rezumate de pe net in locul tau. Bafta!

| Phantelul a răspuns:

Salut,

Dupa parerea mea stii foarte multe opere, ideea e sa inveti un roman, o poezie etc. o opera din fiecare categorie, nu are cum sa iti pice ceva ce nu ai invatat.

| clarraxdxs a răspuns:

Consider ca azi nu ar fi o zi ideala pentru a toci pe ultima suta de metrii, deoarece risti sa uiti tot ce ai invatat. Incearca sa intelegi ca toate merg pe acelasi principiu, citeste insa rezumatele operelor ramase si incearca sa retii cateva citate sau chiar scene semnificative, iar ca si exemplu de formulare a unui eseu te poti ajuta de cele invatate pana acum. Daca insa nu reusesti, incearca totusi sa rezolvi exercitiile, si la eseu, scrie exact ce ti vine prin cap in asa fel incat sa sune bine. Exprimarea conteaza.