| anonim_4396 a întrebat:

nu am reusit sa ma inscriu la liceul dorit, deoarece am media sub 5, pot merge la profesionala sau sa raman un an acasa, dar nu vreau profesionala, ce pot face?

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

La un liceu trebuie sa fi intrat.
Minim 5 la examen pentru liceu, altfel obligatoriu profesionala - este valabila doar de anul viitor, adica doar de la evaluarea nationala din 2020.

| andreitgru a răspuns (pentru AC4S4):

Eu am vorbit cu un tip, mi-a spus ca ma rezolva el si ma baga in liceul in care vreau, unde se intra cu minim 7, eu avand media de adm 4, 75, in prima zi de liceu a zis ca nu poate sa ma mai bage pentru ca a intrat in vigoare legea aia...

| AC4S4 a răspuns (pentru andreitgru):

Nu e din cauza acelei legi, care oricum nu se aplica anul asta.
Pur si simplu nu poti baga intr-un liceu de 7, un elev care a luat 4.75.
In alt liceu trebuie sa fi intrat, sunt licee in care se intra si cu 2.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Mergi un an la un liceu(iti faci media pe clasa a 9. a buna) si apoi te transferi dand diferente.
Succes la liceu!