| Alexandru_Ionut_2000_zgNB a întrebat:

Sunt la liceu clasa a x a, pe economic. Vreau sa ma mut la alta clasa tot din acelasi liceu, doar ca am o problema, sunt pe muchie de cutit cu media la mate. Daca raman corigent pe primul semestru, ma pot muta in vacanta intersemestriala, la cealalta clasa fiind in semestrul 2?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Promovarea integrala a semestrului nu este o conditie pentru transfer, mai ales in cadrul aceluiasi liceu.
In cazul tau sunt conditii media de promovare a cl. a IX, sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer, sa nu se depaseasca numarul de 30 elevi in acea clasa, sa reusesti la examenele de diferente, daca schimbi profilul si sa-ti fie aprobat transferul.
De asemenea, daca schimbi profilul, transferul se poate face doar in vacanta de vara, caz in care se va lua in considerare media de promovare a cl. a X-a.