| Jok12345 a întrebat:

religia de stat in Romania este cea ortodoxa? Ma refer daca e corect termenul relegia in statul Roaman de baza e cea ortodoxa, e corect?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Aaa.Ce am gasit pe Wikipedia "Romania is a secular state, and it has no state religion. Romania is one of the most religious countries in the European Union and a majority of the country's citizens are Christian" ...Deci nu e corect sa zici ca cea de baza e cea ortodoxa.Dar poti spune ca cea majoritara e ortodoxa happy.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista religie de stat in Romania. Religia ortodoxa este religia majoritatii romanilor, se mai poate spune ca este religia predominanta in Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

România e un stat laic, nu exista religie de stat

| Mclaren12 a răspuns:

In Romania prin Constitutie este garantata libertatea religioasa, nu exista religie de stat. Crestinismul ortodox este religie majoritara in stat, nu religie de stat. Daca era religie de stat probabil toata populatia era obligata prin lege sa fie ortodoxa.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cam 80% suntem ortodoxi deci poti spune ca asta este cea de baza.Dar nimeni nu te obliga sa fi ortodox, poti sa ai ce religie vrei sau sa fi pur si simplu ateu daca vrei.

| Jok12345 explică (pentru ClaudiuM1997):

Nu, eu ma refer la chestia ca daca e corect sa zic asa, gen altul poate sa imi spune ca statul nu are nimic cu religia.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Jok12345):

Aaa.Ce am gasit pe Wikipedia "Romania is a secular state, and it has no state religion. Romania is one of the most religious countries in the European Union and a majority of the country's citizens are Christian" ...Deci nu e corect sa zici ca cea de baza e cea ortodoxa.Dar poti spune ca cea majoritara e ortodoxa happy.