| LauraGabriella a întrebat:

Sunt curioasa daca stie cineva daca la Medicina la Carol Davila la sectia de fiziokinetoterapie cursurile sunt diferite fata de cele de la medicina generala sau restul sectiilor? Adica daca se face la fel de multa chimie, fizica etc? Eu sunt umanista si vreau sa vad daca am vreo sansa sa intru si apoi sa ma mentin in facultate. Multumesc foarte mult!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiziokinetoterapia are mai multa legatura cu facultatea de educatie fizica decat cu medicina. Se face foarte putina chimie, insa este necesara multa fizica si destul de multa matematica (geometrie in special). Sigur ca poti intra si te poti mentine daca te pui la punct cu chimia, matematica si fizica, mai ales ac este o facultate destul de usoara, bazata mult pe practica, pe manualitate, pe inclinatie spre lucrul cu mainile.

| LauraGabriella explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspuns! Stiu ca la Carol Davila, la kinetoterapie se pune accent pe teorie, spre deosebire de Facultatea de sport, unde intr-adevar conteaza mai mult partea practica... Acum sa vedem. Ai idee pe ce data anume se dau admiterile? Sunt curioasa daca se dau in aceeasi zi, ca asta ar fi foarte urat...as pierde o sansa. Multumesc, o seara buna!

| Brigaela a răspuns (pentru LauraGabriella):

Nu stiu, imi pare rau, trebuie sa verifici pe siteul facultatii