| Paine2222 a întrebat:

Stiti vreo metoda pentru a ma concentra mai bine in timpul orei la ce spune profesorul? (Sunt cel mai inalt din clasa si stau chiar in ultima banca, asa ca aud toate discutiile intre elevi; numai pe profesor nu-l aud.)

2 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Poate ar trebui sa ii rogi pe colegii tai sa faca mai putin zgomot si sa le explici ca ai vrea sa fii atent la ora. Sau ai putea sa vorbesti cu profesorul sa te mute mai in fata, eventual intr-un loc unde sa nu ii deranjezi pe ceilalti.

| Comoaracasei a răspuns:

Incearca sa te muti mai aproape de tabla, daca nu, incearca sa-ti rogi colegii sa povesteasca putin mai incet.
Inca ceva, ar fi interesant sa incerci sa urmaresti cu mintea cuvintele profesotrului, la inceput poate ar fi util chiar sa repeti mental acestea.