| AlexPanda123 a întrebat:

sunt în clasa 8a și fac pregătire la matematica 2 ore duminica problema e ca ne da foarte multe variante (cam 100 în 6 zile) plus materie ce ne preda mie mi se pare exagerat de mult și da poate ma descurc oarecum mai bine doar ca am și școala cu teste ascultat și mai am și olimpiada la engleza(vreau sa dau la uman) sincer nu știu ce sa fac sa renunț la pregătire?

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Vorbeste cu ea si spune-i sa-ti dea mai putine pentru ca nu ai timp sa le rezolvi pe toate.

Nu renunta, doar sa iti scada din teme. Banuiesc ca e pregatire platita, deci tu esti seful profesorului/profesoarei, nu invers!

| AC4S4 a răspuns:

100 variante pe saptamana? Pai tu intr-o luna cam termini toate modelele de evaluare nationala existente.
Nu poti face atatea variante intr-o saptamana. 100 variante in 6 zile inseamna aproximativ 16 variante pe zi. O varianta dureaza cam 1 ora si 30 de minute, asta ar insemna 24 de ore pe zi sa faci variante.

Eu cred ca profesoara nu pretinde ca tu sa faci toate variantele. Vrea sa se asigure ca ai ce lucra mereu.

Daca as fi in locul tau, nu as lua ore de pregatire la matematica. Media de admitere este, de obicei, mai mica la liceele cu profil uman. Cu matematica vei avea tangente foarte slabe in liceu la uman. As spune sa discuti si cu parintii si cu profesoara. Daca pe viitor doresti sa mergi pe domeniul uman, matematica pe care o faci la scoala este suficienta.