| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, trec in clasa a 9a si ajung la un liceu indepartat, ma pot transfera inainte de inceperea anului daca nu schimbi profilul si am media necesara? Vreau sa ma transfer la un liceu din resedinta de judet ceea ce mi-ar usura viata

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista transfer inainte de a intra in cl. a IX-a, cel putin nu este prevazut in Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022.
In schimb dupa inceperea anului scolar poti depune cerere de transfer, pe motivul apropierii de domiciliu, este o situatie de exceptie si probabil iti va fi aprobat.

| kastrioti a răspuns (pentru Ioandelasal):

In timpul vacantelor dintre module sau oricand dupa 5 septembrie

| Ioandelasal a răspuns (pentru kastrioti):

Ce spui tu nu este ce-ai spus in intrebare, acolo spuneai ca "inainte de inceperea anului".
Retin ca ai mai pus asemenea intrebari si ti-am raspuns, inclusiv ti-am citat prevederile regulamentului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci locurile sunt ocupate toate peste tot, așa că nu vei fi acceptat la transfer. După un semestru situația se poate schimba.