| Zebi a întrebat:

Va rog sa nu ma luati in gluma pentru ca este o problema foarte serioasa!

Eu nu ma impac de loc cu matematica! Si in general cu materiile care tin de ea...adica cele REALE.Cum as putea sa recuperez sau sa intru in ritm (o sa iau si meditatii)

pentru ca am realizat ca, cam toate facultatile importante tin de matematica (ex: management, stiinte economice, etc.)

Mentionez ca sunt in clasa a7a si nu e chiar al12lea ceas!sad+ca minte am in clasa a6a am avut media 9, 66big grin la a2a cea mai buna scoala din Oradea (am avut toate mediile de 9 si 10 numai la matematica am avut 7.50)

Deci la mine o problema de comoditate cred!

Daca ati fost careva din voi in situatia asta in gimnaziu si acum ati terminat o facultate cu profil real sau ati trecut printr-o situatie asemanatoare va rog sa ma sfatuitihappy

Funda...

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Nici mie nu-mi place matematica, desi sunt la profil de mate si sunt clasa a 11-a. pot sa spun ca poti merge mai bine la mate daca:
1.esti f atenta la ore;
2. te pregatesti acasa mai mult, adica intri pe diferite site-uri cu ex rezolvate la mate si inveti;
3.iti iei culegeri cu ex rezolvate si faci ex in plus;
4. faci pregatire si eforturi de a pricepe daca chiar vrei sa ajungi undeva in viata asta.succeswinking

| mihaibrasov a răspuns:

Ideea e sa inveti formulele si sa le intelegi logica. Cu mult chin vei reusi, dar trebuie sa iti dai tot interesul. Nu sa vii la profesor, sa spui ca n-ai inteles si sa te prinda ca nu stii vreo formula din urma.

Pe de alta parte, decat sa faci toata viata ce nu iti place, mai bine incearca ceva ce ti se potriveste.

| Miana_5887 a răspuns:

Sincer din clasa a 7-a nu mi-a plăcut matematica, pentru că avea începutul de geometrie, și din cauza asta ajungeam să o urăsc. dar cu meditații am ajuns să-mi schimb părerea... Menționez că îmi plăcea foarte mult algebra, bine, și acum îmi placehappy dar. nu știi ce poate face un profesor, care știe să explice bine (în particular mă refer), plus că faci și exerciții în plus. pentru a te "îmbunătăți" la această materie. Aceeași problemă am avut-o și eu când eram în clasa a 7-a, însă după meditații vei vedea că va fi mai bine!happy

| xanadu a răspuns:

La sfaturile anterioare as mai adauga si un instrument util cu care poti sa recapitulezi sau sa inveti lucruri pe care ar fi trebuit sa le inveti anterior: este vorba de o aplicatie pe telefonul mobil, un fel de memorator, dar care parcurge toate lectiile ca la clasa, in ordine, in care ai posibilitatea sa cauti dupa un termen necunoscut (spre deosebire de un memorator tiparit...)
Aplicatia o gasesti pe siteul http://www.edu10.ro/mate10-gimnaziu.html
Succes!