| yAdrian a întrebat:

Voi cum invatati?
Adica nu-mi vine sa invat, nu stiu de ce. Sunt constient ca trebuie, vreau, pot, dar nu stiu, cand vine vorba de invatat incep sa ma uit pe pereti. Spre exemplu, astazi, stau de 5 ore sa citesc doar cateva pagini. Nu stiu de ce. Vreo idee, vreun sfat?!

Fundă!

15 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Te inteleg fra, incepe sesiune si eu ma tot amagesc ca ma apuc de invatat de maine.rolling on the floor

| yAdrian explică (pentru Ineys):

O mai scalzi la sesiune, eu am grile + 2 observatori pe mine. Nu misc, nu suflu laughing)

| Ineys a răspuns (pentru yAdrian):

Ce sa scald? rolling on the floor Nivelul e mult mai greu decat la bac... pfa, acum ca-mi amintesc, ce usor a fost bacu. O sesiune e incomparabila. Damn. Pentru bac am invatat... dar acum, ciuciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metoda 1: Citeste de cateva ori.
Metoda 2: Formuleaza intrebari bazate pe continut. Apoi, intreaba-te aleator si incearca sa raspunzi corect.
Metoda 3: Fa rezumat la rezumat. Incearca sa ajungi la cea mai simpla forma posibila a lectiei. Dupa aceasta, poti folosi orice metoda de invatare, inclusiv cele 2 de mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa înveți mai ușor ar trebui să înlocuiești ÎN MINTEA ta cuvintele mai grele cu unele obișnuite, iar când te vei gândii la acel cuvânt obișnuit îți va veni automat în minte cuvântul greu!winking

| SandraEve a răspuns:

Iti trebuie o motivatie, tu nu esti motivat. Ce clasa esti?
Incearca sa te gandesti la beneficiul pe care ti l va aduce invatatul.
Daca vrei si poti, mobilizeaza-te si incearca sa te concentrezi pe materie

| yAdrian explică (pentru SandraEve):

Am terminat. Invat pentru admitere, stiu ca va fi bine dupa, motivatia exista, pe deasupra si placerea, dar nu stiu de ce nu imi vine sa invat. Deschid cartea, citesc, si dupa ma gandesc la tot felul de lucruri neimportante, sau incep sa observ frumuseata peretilor ce ma inconjoara laughing
Nu stiu...

| SandraEve a răspuns (pentru yAdrian):

Obliga te sa ramai concentrat tongue

| SandraEve a răspuns (pentru yAdrian):

Unde dai admiterea?

| yAdrian explică (pentru SandraEve):

Politie, Câmpina...
Ma ucide romana laughing

| SandraEve a răspuns (pentru yAdrian):

Ooh, baftaa

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns:

Dacă e vorba de bac, trebuie sa te motivezi singur că poți. Eu una am bacul și mi-a fost greu sa învăț toate operele avand în vedere ca am învătat doar ce mi-a plăcut mie. Încearcă să prinzi idea, sa faci schițe, sa colorezi ce e important, sa lași telefonul măcar 30 de minute și tot ce îți atrage atenția. O să vezi, o să te concentrezi mult mai bine și o sa fii fixa pe subiect. Bea cafea, fa și o pauza, repets, citește. E bine sa citesti și seara ca noaptea în somn reproduci tot. Gândește te cât de bine o sa te simți cu nota mare și cât de afectat o sa fii la o notă mică. Baftă!

| yAdrian explică (pentru Zxcvbnmasdfgh):

Si mai rau, admiterea laughing
Bacul a fost pistol cu apa...

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns (pentru yAdrian):

Cum ai învătat ușor pentru bac? Eu disper... învăț totul pentru ca mi e frică de orice. Mai ales poezie.

| yAdrian explică (pentru Zxcvbnmasdfgh):

La romana eu am avut asa:
I. Text + analiza pe el ( a fost easy, le stiu deja )
II. Text argumentativ - sunt artist
III. Operele vietii: mi-am facut o schema cam ce cuprinde un comentariu obisnuit ( fie el liric sau epic ), am citit rezumatele ( si acum trebuie sa ai "super-puterea") si le-am facut pe loc rezumatele. Nu mi-a picat poezie, dar si daca imi pica, tot scriam eu ceva. Mi-a picat roman interbelic, bineinteles ca nu am stiut care era. Am dat-o la plesneala " Ultima noapte de buleala, prima de razboi " ( norocul meu a fost ca este interbelic ). Alt noroc a mai fost acela ca am auzit pe drum spre sala de examen ( SINGURA OPERA LA CARE NU CITISEM REZUMAT ) doi colegi care vorbeau despre ea si din ideilea alea ma scris doua pagini.
Am luat 7.70 - putin, tinand cont ca s-a furat si la note si daca stiam care e interbelic luam 9+, dar ma rog, e ok.
Succes!