| rumi36 a întrebat:

Salut TPU,
Vreau sa invat germana in liceu, dar in 5-8 am facut franceza. Pe site-ul liceului la care vreau sa intru,la sectiunea limbi straine,scrie ca in liceu se invata engleza, franceza si germana, are legatura?

3 răspunsuri:
| wpAbby a răspuns:

Salut! Da, are legatura. In liceul la care iti doresti sa intri se studiaza 3 limbi straine si anume engleza, franceza si germana. Presupunand ca prima ta limba straina este engleza, ramane de ales ceea ce vrei sa studiezi pe parcursul celor 4 ani de liceu, deci intre franceza si germana. Atunci cand vei fi repartizat, vei avea de completat pentru dosarul de admitere un formular in care vei fi intrebat care este a doua limba straina pe care iti doresti sa o studiezi, iar tu vei completa germana si vei fi considerat elev care invata limba germana, pe langa prima limba straina studiata, presupun ca engleza.

| wpAbby a răspuns (pentru wpAbby):

Nu conteaza ca ai studiat limba franceza in gimnaziu, fie poti continua sa studiezi franceza si in liceu, fie poti alege ca germana sa fie a doua ta limba studiata in liceu. Mult succes sa intri unde iti doresti!

| rumi36 explică (pentru wpAbby):

Multumesc!