| andreiliviulup a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cum sa numea alealaughing
Stiu ca s-a dat ceva de genul asta si la simulare la romana...adica ma refer la Doina,Balada, Fabula...
In afara de acestea mai sunt si altele...
PS. Luni examen la romana(clasa a 8-a) si nu mai stiu daca mai erau altele...
Ajutor Pls...

Răspuns Câştigător
| Capriorul34 a răspuns:

Romanul, nuvela, schita, si eu dau examen luni si presupun ca va da balada, bafta!

4 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

RIP limba romana.

| andreiliviulup explică (pentru Danzell):

Se vede ca ai degeaba cont pe acest site... Daca tot vrei sa raspunzi unei intrebari trebuie sa ai idee despre acel subiect...
Eu am cerut o mana de ajutor si un copil frustrat ca tine se gaseste sa zica ceva deoarece crede ca este amuzant...

| Gramnazimar a răspuns (pentru andreiliviulup):

Intr-adevar am uitat sa termin raspunsul. Greseala mea. Mai jos ai continuarea.
Cel mai tare ma enerveaza cand o persoana nu e in stare sa vorbeasca limba romana in mod corect. In caz ca nu stii la ce ma refeream: "sa numea alea". Corect scris: se numeau acelea/alea.
ai reusit in 3 cuvinte SĂ:
-folosesti o conjunctie in mod gresit(SĂ numea) in loc de pronume(SE)
-faci 1 dezacord (numea, in loc de NUMESC (forma plural, pentru ca vorbesti de ele, subiectele.
- folosesti forma populara, familiara "alea" in loc de forma literara "acelea". nu este incorect insa mai corecta este forma literara. mai ales cand vei da un examen.

Acum sper ca ti-am dat o mana de ajutor.
Si nu eram amuzat ci enervat.
Iar daca eram frustrat, nu dadeam cu ghiaga si dupa ignoram persoana de frica unui raspuns.
Eu mi-am luat bacul acum 6 ani deci nu stiu cu ce copil crezi tu ca vorbesti.

| andreiliviulup explică (pentru Gramnazimar):

Da am vazut greseala mea gramaticala...recunosc ca am gresit si nu am observat insa s-a intramplat asta deoarece ma grabeam deci am scris repede si nu m-am uitat... big grin