| Donea_Ionut_Alexandru_1994 a întrebat:

Vreu sa dau la un Liceu de Filologie asa ca uite intrebarile mele:
1. am probleme cu matematica deci nu o sa iau la exam national o nota prea buna la Matematica (mai mica de 5) dar la romana o sa iau cel mult 8 asa ca ce pot face daca iau nota mica la matematica care ar putea sa imi faca media praf? este vreo alta posibilitate de a intra la liceu de filologie doar cu o medie mica sau doar tinanduse cont de nota de la exam de Romana?
2. as vrea sa dau pe intensiv engleza la Filologie ce trebuie sa fac pentru a ma inscrie la intensiv engleza?
((mersi astept raspunsuri cel mai bun va lua funda ))

Răspuns Câştigător
| MitroAlex94 a răspuns:

Nu se poate intra la liceu doar dupa nota la o materie. Daca intri cu o medie mai mica depinde si de liceul pentru care optezi.Cauta pe internet o lista cu mediile de admitere pe anul trecut la specializarea pe care o vrei tu si la liceul la care vrei sa intrii. Daca nu gasesti pe net mergi si intreaba la secretariat, ei trebuie sa aiba o evidenta.Cum te inscri o sa ti se explice la momentul respectiv-nu e mare lucru:completezi codurile specializarilor pentru care obtezi unde se tine cont de ordinea completarii.

1 răspuns:
| Peaches a răspuns:

Mediile obtinute la evaluarea nationala conteaza in proportie de 75%. Nu ai cum sa ocolesti matematica. Mai bine fa un efort si invat-o, pentru ca subiectele la mate sunt de nivel mediu. E chiar rusinos sa iei o nota sub 7.
2. La unele licee pentru intensiv engleza se da o proba orala. Da un telefon la secretariatul liceului dorit de tine si vezi daca se da aceasta proba. Daca nu, bifezi in lista de optiuni.