| CujbaCLD a întrebat:

Salut tuturor, am si eu o intrebare. Am trecut clasa a 9a si am ales profilul Stiinte ale Naturii, as vrea si eu sa stiu dintre cei care sunteti a 9a semestrul 2 sau a 10 pe acest profil :
Cum este materia,este greu? Multa munca? Ma refer in general la biologie si la chimie,deoarece imi este putin frica, din cauza ca am auzit ca o sa fie greu. Dau funda pentru cel mai bun raspuns, multumesc!

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Chimia mereeeu mi s-a parut grea.
Biologia de a 9a este foarte frumoasa. Incepi cu CELULA( iti amintesti din clasele mici, si adaugi putin ), apoi continui cu GENETICA (este foarte frumoasa, inveti despre bolile genetice, de ce semeni cu parintii tai, e partea mai logica din biologie), apoi inchei cu REGNURILE (partea de tocit... toate familiile de la plante, inveti despre animale vertebrate, nevertebrate, bacterii)

| CujbaCLD explică (pentru AC4S4):

Am inteles, multumesc multwinking

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu tocmai ce am terminat un asemenea profil. Sincer sa-ti zic, nu mi s-au parut grele nici chimia, nici biologia. La chimie nu stiam si nu intelegeam nimic, deci nu ma prea agitam. Am avut noroc, insa, de o profesoara de treaba. Stiinte ale Naturii mi se pare cel mai echilibrat profil, cel mai bun, cel mai lejer. Eu zic ca ai nimerit bine. Daca inveti putin, iti va fi usor.