| titinho13fS a întrebat:

Salut tuturor! Stie cineva cum este la un liceu de arta(desen)? pe ce materii se pun baza? si chiar ce probe se dau la examenul de adimitere? si ce as putea sa devin pe viitor?

1 răspuns:
| SeraphimCastiel a răspuns:

Din cate stiu eu liceele de arta au la baza profilul uman. Cu alte cuvinte, vei da bacul la romana, obligatoriu, si ai de ales probabil intre lucruri de genul: istorie, geografie, logica, limbi straine.
Poti sa devi arhitect, desi iti trebuie multa matematica pe care nu cred ca o studiezi decat pana in clasa a 10a inclusiv, pictor, fotograf, lucruri de genul asta.
Nu cred ca are examen de admitere la desen liceul de arte, stiam ca are la muzica, nu stiu sigur. Depinde si de liceu, sunt licee serioase si mai putin serioase.