| miaaaaauuu a întrebat:

Ok, deci vreau sa ma duc la un liceu de arta, la desen. Știu ca una dintre probe e un desen pe o tema data. Știe cineva cam ce teme se dau?

Răspuns Câştigător
| Яiko a răspuns:

Eu am terminat la liceul de arte. Depinde pe ce profil vrei sa dai, arhitectura sau arte plastice. Eu am dat la arhitectura, nu e mare diferenta si nu e greu. Eu am avut 2 probe, una de desen liber, cu o natura statica, adica am primit de desenat o ceapa, un vas de lut si mai era ceva dar nu mai tin minte, iar a doua proba, poti alege intre pictura sau sculptura in lut. Sfatuiesc sa dai proba de pictura pentru ca in lut daca nu ai mai lucrat risti. Si am primit sa pictam ca tema "dansul" si in pictura sa avem minim 3 elemente arhitecturale, adica orice gen: geam, stalp, scaun.,
Sa stii ca la liceele de arte se fac cursuri gratuite de pregatire inainte de a da examenul. Sunt foarte bune, trebuie sa mergi, merita. In fiecare an difera tema, dar e destul de simplu, sa fi fara emotii, cumpara-ti foi A3 de calitate, mai grosute, un creion 2B, uita-te la cateva tutoriale de hasura pe net, mai exerseaza putin si o sa fie ok.

| Яiko a răspuns (pentru Яiko):

A, uitasem, nu toate liceele de arte au profil de arhitectura, dar e ceva similar. Eu nu mai desenasem niciodata inainte de a merge la pregatire. Dar am intrat pe primul loc cu 9.50. Notele in general sunt mai mici, gen 7-8 inseamna ca ai intrat. Nimeni nu deseneaza bine la inceput, si nici la examen, deci nu e asa greu. Du-te la liceu si intereseaza-te de pregatire, e sambata.

2 răspunsuri:
| kaia2343 a răspuns:

Cred ca mai mult pe ceva tema de peisaj, mai mult ca legat ceva cu natura, asa cred eu)