| catalin02 a întrebat:

Visul meu este sa termin facultatea de medicina ( medic generalist ), sunt clasa a 10-a la profilul Stintele Naturi ( bio-chimie ), profesoara este destul de ok, ne face ea "rezumatele" lectiilor insa ne spune si in plus fata de ce este in carte.
Acum am cateva intrebari ( pe siteurile facultatilor de medicina ma pierd ) : - La examenul de admitere vor fi si probleme de chimie sau doar teorie?
- Pe ce ar trebui sa ma axez atunci cand invat ( eventual siteuri cu teorie+teste, sau culegeri speciale)
- Ce facultate imi recomandati?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Proba unica de concurs consta din 100 de intrebari(60 din biologie si 40 din chimia organica ). Punctajul maxim este de 100 de puncte ---admiterea candidatilor se face in ordinea descrescatoare a punctajulu si in limita locurilor scoase la concurs. Fa-ti o idee despre subiecte ( la UMF, Cluj): Http://meddstudent.wordpress.com/......2009-2014/

Baza pregatirii pentru admitere sunt manualele scolare--- nimic in plus si la alt nivel de pregatire! Nu trebuie sa inveti din tratate sau culegeri de biologie si chimie cu nivel avansat de studiu---proba de admitere vizeaza numai nivelul liceal de pregatire. In situatia in care nu intelegi explicatiile din manual te poti folosi de sursele cu nivel superior acestuia(tratate de anatomia si fiziologia omului, tratate de chimie organica).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi şi "Tematica Examenului de Admitere - Iulie 2014" la linkul :
http://www.umfcaroldavila.ro/......4/medicina