| maxpaynelol a întrebat:

Salut, voi trece in clasa a 8-a si dupa in sfarsit liceul. Ma descurc destul de bine la matematica si ma pricep si la calcuatoare. As vrea sa dau la mate-info intensiv informatica sa invat programare. Am auzit ca la acest profil iei un atestat ca analist IT, doar la info intensiv sau si la mate info simplu? Acesta este liceul la care voi vrea sa ma duc http://www.admitereliceu.ro/......et-tulcea, dar vad ca media de admitere pentru mate info in 2016 a fost cea mai mica, sub 6 desi este unul dintre cele mai bune licee din orasul meu. Ce spuneti?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu vrei o cariera in domeniul asta atestatul ala e fix nimic... termini liceul si faci o facultate de profil

| maxpaynelol explică (pentru suntserios):

Sa fac mate-info simplu sau intensiv info? Si da as vrea o cariera in IT.

| suntserios a răspuns (pentru maxpaynelol):

Daca veri o cariera in IT normal ca intensiv

| Albinuța767 a răspuns:

Daca asta este de îți dorești nimeni nu este impotriva. De fapt liceul il alegi după un anume lucru pe care vrei sa il faci în viață. Daca vrei brutar te duci la industrie alimentară, dacă vrei profesor de matematică te duci pe profil de matematică. Și tot așa. Deci este bine din punctul meu de vedere. Succes in continuare.

| maxpaynelol explică:

Daca stiu multe componentele unui PC, sa asamblez PC-uri, instalare sistem de operare, drivere, programe, sa fac coperti/bannere/afise in Adobe photoshop ma poate ajuta cu ceva pe parcurs? Programare nu stiu dar am auzit ca se invata la liceu. Si aveti totusi idee de ce media la mate-info e cea mai mica la acel liceu fiind cel mai bun din oras?