| LupushorMik a întrebat:

Vreau cât mai repede sa stiu, ce profil ar trebui sa urmez in liceu pt. a ajunge sa lucrez in domeniul IT? (Calculatoare, programare etc. In afara de mate-info)

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Singurele profile care fac informatica sunt Mate-Info si Stiintele Naturii. La Stiintele Naturii nu mai faci Informatica din clasa a XIa. Cel mai bine te duci la mate-info. Altfel... inveti singur.

| Denymatrix a răspuns:

Alegerea facultatii nu tine neaparat de liceul pe care l-ai facut. Poti face IT si daca in liceu faci desen, dar asta va insemna sa-ti creezi "bazele" de unul singur sau cu meditatii (asta daca vrei sa intelegi ceva in facultate).Cea mai logica solutie ar fi sa faci mate-info, dar totul depinde de tine.Din punctul meu de vedere, daca incerci sa cauti viata usoara in liceu, poate IT-ul nu este ceva ce chiar vrei sa urmezi.