| podsolnechnikk a întrebat:

Salut! Vreau sa dau la UMF Iasi, fac meditatii doar la chimie, la biologie ma gandeam ca voi reusi sa invat singura din Corint. Acum ca s-a schimbat manualul pentru admiterea la biologie, ar trebui sa caut un meditator pentru biologie? Si daca da, ar putea un profesor de biologie sa imi poata explica dupa noul manual sau ar trebui sa caut pe cineva adaptat manualului (un profesor din Tg. Muresc)?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

S-a schimbat manualul, nu biologia. Incearca sa vezi cum te descurci singura si daca chiar nu razbesti poti sa te gandesti la un meditator. Intereseaza-te fiindca multe facultati de medicina tin niste seminarii de pregatire pentru admitere in weekend (chiar daca sunt contra cost oricum e o suma modica)- daca reusesti sa ajungi la ele o sa te ajute mult fiindca astea sunt predate de exact profesorii care redacteaza apoi intrebarile pentru examenul de admitere.
Jassmina in multe cazuri da sfaturi de bun simt dar acum nu sunt de accord. Si eu am facut meditatii la chimie fiindca era la liceu la filologie si cand am decis ca vreau medicina nu mai facusem o ora de chimie de 2 ani deja. I-am spus "aici sunt (cam pe nicaieri) si aici vreau sa ajung (nu numai sa iau admiterea dar si sa pot dupa sa tin pasul cu biochimia, etc)" si am facut un plan dar eu invatam individual -la meditatii ii spunea exact ce nu am inteles, ce vreau aprofundat, exercitii, probleme si evaluari. Biologia e doar de invatat dar la chimie si fizica ( mai ales daca nu faci la scoala) nu e nici o crima daca ai nevoie de ajutor. Cei care nu au avut nevoie de meditatori sunt de admirat dar nu inseamna ca cei care au avut nevoie nu au sanse de reusita. Acum ai avantajul ca e plin Youtube-ul si patreon-ul de cursuri de chimie si biologie, cauta si o sa gasesti de nu o sa ai timp de ele.
Mult succes!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, nu pot sa inteleg de ce ai nevoie de meditatii ca sa inveti materia unui obiect?
Chair este necesar sa-ti deschida cineva cartea si sa stea langa tine sa inveti? Nu poti sa i-o deschizi singura si sa citesti?
Cum dumnezeu vei putea face o facultatea atat de grea ca medicina, daca doar pentru 2 examene nesemnificative, tu soliciti meditator?

Am terminat o facultate si zeci de cursuri, profesez de peste 30 de ani, dar in viata mea nu am luat nici o meditatie cu nimeni, ca pe vremea aia cine nu era capabil sa invete, nu avea de ce sa mearga la facultate, fiindca nu ar fi facut fata oricum.

Eu ti-as sugera sa te verifici si sa fii foarte sincera cu tine, ce poti face si cat esti capabila.

| Nirvanaaa a răspuns:

S-a schimbat manualul la UMF Iași? Au băgat Barrons? Ce rapid s-au mișcat.
Eu am deschis Barronsul de curiozitate ca auzisem zvonurile. Deși am invatat de pe Corint când am dat eu, și manualul asta mi se pare logic. S-ar putea sa fie un beneficiu. Dintr-un manual mic uneori scoteau întrebări cam ciudățele laughing, acum probabil vor fi mai generale ca au de unde da din atâtea pagini. Ia și citește-l, invata-l ușor ușor și dacă nu te descurci caută un meditator sa te ajute cu grilele de la ei. Știu ca parca la Iași era doar complement simplu. La Targu Mureș și București e și multiplu așa ca e posibil sa schimbe și structura grilei. Succes!