| Mentol01 a întrebat:

Salut,vreau sa intru la academia de politie(mai am cam 2 ani pana atunci).Am si eu niste intrebari:
1.Am un avertisment de la politie luat anul acesta din cauza folosiri petardelor.Ma poate afecta la inscrierea pentru academie?
2.Conteaza media de la BAC si mediile generale din 9-12?
3.Media la purtare pentru intrare in academie conteaza doar cea din cls 9-12?
4.Semestrul asta am media 9 la purtare,din cate stiu se face o medie, gen daca am in restul anilor media 10 la purtare ar veni 10+9, 5+10+10,nu?

Dau funda pentru cel ce ma ajuta

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu te va afecta, dar vezi sa nu mai comiti alte fapte ce reprezinta contraventii.
2.Media de la bacalaureat conteaza doar pentru departajarea candidatilor cu aceeasi medie la examenul de admitere, celelalte medii nu conteaza, cu exceptia mediei la purtare.
3.Pentru a putea candida conteaza doar media generala la purtare a anilor de liceu, aceasta trebuie sa fie cel putin 9.
4.Da, asa este.

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Buna ziua. Avertismentul nu constituie o problema.

La multe din aceste intrebri va raspunde aticolul urmator:
https://www.academiadepolitie.com/......-a600.html

Succes la Admitere!