| yAdrian a întrebat:

Am si eu o problema... Am o nenorocita, jegoasa de profesoara, care s-a suparat pe mine 'mniezou masii. S-a suparat ca ii raspund eu, ca daca nu vin eu la scoala nu mai vin nici 2-3. Si m-a cam luat in nume de rau, si mi-a facut jegoasa referat de scadere a notei la purtare. Si am cateva intrebari :
1. Aveti ceva idei sa rezolv cumva problema?
2. Daca imi scade nota la purtare( cum se scade? Detaliat! ) este scazuta pentru totdeauna sau doar pentru semestrul asta?
3. Cu media 8 sau 9 mai am sanse sa intru la Academie? ( in cadrul armatei, exemplu: Academia Nationala de Informatii Bucuresti )

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În occident ( cel puțin în S.U.A. și Canada știu precis că e așa) cazierul unui cetățean se ia în considerație începînd de la prima clasă de școală.
În al doilea rînd, atitudinea ta față de profesoară ( probabil și la școală, dar și în intimitatea comunității TPU= „jegoasa aia de profesoară"; „mniezou măsii") scot la iveală caracterul unui individ care nu prea suportă disciplina și o tară ascunsă ce nu cadrează cu un tip care vrea să ajungă la Academia de Informații.
Pentru noi apari doar ca un caz ce poate crea viitoare probleme.
Dar chiar și dacă vei ajunge acolo, cu astfel de atitudini te autoexcluzi.
Acolo sînt meseriași și, în special, psihologii instituției te vor „citi" în cîteva luni de zile.
Plus că vei pica, sută-n mie, testul cu detectorul de minciuni.
Eu zic să încerci pe alte meleaguri a-ți face un rost în viață.
Hai, pa!

| hideaway a răspuns:

1. Ai putea să-ți chemi părinții la școală.
2. Nu este scăzută pentru totdeauna, ci doar pe acest semestru. Sancțiunea se aplică de diriginte/director. Presupun că momentan ai scris cu creionul în catalog „-1" sau „-2", depinde de ceea ce ai făcut. După aceea o va trece cu roșu dacă se va considera că este cu adevărat nevoie să ți-o scadă.
3. Nu sunt sigură, pare-mi-se doar la Academia de Poliție te întreba de nota de purtare. Poți căuta pe internet informații cu privire la asta.
Succes cu nota, poate te iartă!

| d33a15 a răspuns:

Incearca prin a-ti cere scuze si sa promiti ca o sa fi mai cuminte la orewinking si daca ti se scade media la purtare asa ramane nu poti sa o mai schimbi.

| Nyxi a răspuns:

Ai sanse sa intri,(am avut un coleg care voia sa se transfere la liceul militar si luase examenele, avea nota scazuta la purtaresi nu s-a intamplat nimic, doar ca nu a mai vrut sa se duca din cauza regulamentului strict) dar daca ai vrea, de exemplu sa te duci la o facultate in strainatate conteaza mult, pentru ca asta (dupa ei) arata ce fel de om esti (normal ca englezii sau francezii nu-si doresc vreun nebun sau vreo nebuna la ei la universitati) ..Am avut si eu un punct scazut la purtare in clasa a 6a...si pe primul semestru am avut 10 iar la al doilea 9, media generala (anuala) la purtare mi-a dat 9, 50; problema este daca te intereseaza sa iei premiu, cu media scazuta la purtare nu se acorda niciun fel de premiu. La universitatile din strainatate ii intereseaza doar media din anii de liceu. Succes : )