| alexxxxxxxxxx a întrebat:

vreau sa invat engleza
adica ma pricep la citit,la tradus
dar ma impotmolesc la melodii
adica daca aud o melodie pentru prima data in engleza nu pot traduce mare lucru
]daca vad textul traduc mult,nu tot, dar traduc
cum pot invata in vacanta de vara si mai mult?

4 răspunsuri:
| SpikeSpigel a răspuns:

Si eu pateam la fel, cu timpul daca tot te uiti te inveti, este faza ca tu esti obisnuit doar cu romana, la fel si cu oamenii cu accent, nu prea intelegi la inceput ce zic, dar daca stai pe langa ei intelegi ce zic. Si eu am mici scapari, nu inteleg absolut tot, gen, intr-o melodie mai sunt vreo 5 cuvinte care nu le inteleg, te obisnuiesti. Daca te muti gen in canada, Anglia sau new york si stai acolo un an te inveti.

| slowbeat a răspuns:

Trebuie sa iti antrenezi urechea.Cauta niste dialoguri, desene animate, important este ca persoanele sa vorbeasca rar si tu sa poti intelege cuvintele. Asculti dialogul respectiv de mai multe ori. Incepe cu ceva mai usor si apoi tot cresti gradul de dificultate.

| Alexandramzdfrk a răspuns:

Asculta melodia/melodile de mai multe ori si fi atent/atenta la cuvinte asa sigur o sa poti sa le traduci dar trebuie sa fi cu gandul acolo nu pe altundeva laughing happy

| XxvalivalentinaXx a răspuns:

Cauta pe internet tot felul de filmulete in engleza, desene si incearca sa le traduci.Asculta cu atentie si pentru inceput poti sa scrii pe o foaie ce traduci in gand ca sa te obisnuiesti.
Poti sa faci si dialoguri cu prietenii sau cu rude care stiu engleza ca te ajuta si astawinking
Sper ca ti-am fost de folos.