| Alex1738829 a întrebat:

Vreau sa ma duc la o școală profesionala de construcții și as vrea sa stiu ce ore o sa am in plus (daca o sa am)

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Te invăța, fii pe pace. Numai cui nu ii placea, nu se lipea meseria de el.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Școala profesională este o piedică în calea dezvoltării tuturor elevilor. Nu te învață nimic la școala profesională. Fără liceu nu o să poți face mai nimic în viață. Ba încă tot timpul o să lucrezi pe cel mai mic salariu.
Sfatul meu este să faci liceul pentru ca să poți da mai departe. Este un pic mai greu, dar nu imposibil.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

Scoala profesionala te invata o meserie. Ca meseria se plateste prost in ziua de azi, este alta problema.

| anonimg a răspuns (pentru darrio2007):

Era bine daca te invata meserie; dar nici asta nu te invata.

| Elena093 a răspuns (pentru anonimg):

De unde știi? Ai făcut tu una?

| anonimg a răspuns (pentru Elena093):

Nu trebuie neapărat ca cineva să facă școala profesională ca să spună cum este.
Este o lege în România, și anume: dacă faci școala profesională nu poți să dai bacalaureatul, și deci nu poți să mergi mai departe la facultate.
Cine vrea să meargă la facultate, trebuie să aibă examenul de bacalaureat; adică să aibă făcut liceul.
Iar legea aceasta este cunoscută de toți oamenii - fie că au făcut școala profesională, fie că au făcut liceul.

| Elena093 a răspuns (pentru anonimg):

Există ceva pe nume seral

| anonimg a răspuns (pentru Elena093):

Da, există și licee care au cursuri de seral. Dar se pierde timp, se pierd ani cu liceul la seral. Și se mai pierd și multe cunoștințe acumulate. Că nici la profesională și nici la seral nu te învață așa cum o face liceul la zi. Va fi mai greu la bacalaureat.
Dar oricum, este bine și liceul la seral.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

Te invăța, fii pe pace. Numai cui nu ii placea, nu se lipea meseria de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-i cu constructiile, te referi la liceu? Se fac mai multe ore (7) si numai module, incluzand limbile, matematica, sport, religie. 4 zile scoala, si 1 practica. La practica se fac toate modulele, si uneori sunt aceleasi lectii.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

La practica se amesteca ciment cu nisip si apă.